Endelig breder ålegræsset sig i Danmark

Siden 1900 har Danmark mistet 80-90 pct. af de marine bede af ålegræs, som voksede langs vores kyster og i fjorde.
Det er ikke alene skidt for de fisk og andre dyr, der har brug for ålegræsset som habitat; det er også skidt for klimaet, for ålegræs er nemlig effektivt til at binde og lagre kulstof.
Derfor arbejder biologer fra Syddansk Universitet med at undersøge, om man kan bringe ålegræsset tilbage til Danmark. Deres arbejde har også betydning for andre arter af havgræsser, som lider samme skæbne andre steder i verden.
Vokser som skvalderkål
Senest har et forskerhold med Troels Lange fra Biologisk Institut i spidsen gennemført et forsøg med udplantning af små, nye ålegræs-skud i Horsens Fjord. Og det er gået over al forventning, fortæller Troels Lange, der er postdoc på Biologisk Institut.
- Ålegræsudplantningen har haft en meget markant tilvækst i de første to år efter etablering, og det er over al forventning. Ålegræsset har vitterligt vokset som skvalderkål, og det er nu synligt på luftfoto, fortæller Troels Lange.
Forskerne har plantet 14.400 små nye ålegræsskud ud i Horsens Fjord i et 51x78 meter stort skakternsfelt. To år senere var plantetætheden 70 gange større; ca. 1.005.000 ålegræsskud på området. Derudover voksede selve ålegræsarealet indenfor skakternsfeltet ca. 30 pct. i udbredelse: fra 768 kvadratmeter til 1282 kvadratmeter.
Det duer ikke at så ålegræs
I betragtning af, hvor vigtigt ålegræs er for både biodiversitet og lagring af kulstof, er der gennem årene gjort flere forsøg på at restaurere ålegræsbede.
Andre forskere har fx forsøgt at så ålegræs; det er en plante, som man kan så med frø ligesom man sår græs på landjorden. Men succeserne har været begrænset:
- I sådanne forsøg har man mistet op til 99,9 pct. af frøene, så i dag er der mere fokus på udplantning af skud, siger Troels Lange.
Vejle Fjord og Lunkebugten er også med
Men selv det er også en vanskelig opgave, pointerer han:
- Hvis man ikke forbereder en udplantning omhyggeligt og sørger for at vælge egnede lokationer, vil det med stor sandsynlighed gå galt. Vi kan også se, at større områder med mindst 5.000-10.000 udplantninger har bedre chance for at klare sig end mindre områder.
Forskerholdet er i gang med lignende forsøg to andre steder i Vejle Fjord og et sted i Lunkebugten på Tåsinge. Der er udplantet 84.000 nye skud i Vejle Fjord på et 3,43 hektar stort område.
Kontakter
Troels Lange, Biologisk Institut, Syddansk Universitet. Tlf 6550 7687.
Email lange@biology.sdu.dk.
birgitte svennevigJournalist, kommunikationsmedarbejderDet Naturvidenskabelige Fakultet, Syddansk Universitet
Tlf:27598679birs@sdu.dkBilleder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Unge, der er utilfredse med deres krop, dropper oftere ud af deres ungdomsuddannelse29.10.2025 11:00:40 CET | Pressemeddelelse
Unge, der føler sig for tykke eller for tynde, har markant større risiko for ikke at gennemføre deres ungdomsuddannelse. Det viser et nyt studie, som peger på, at de unges opfattelse af deres egen krop kan have lige så stor eller endda større betydning for skolefrafald end deres faktiske vægt.
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
Stephen King hædres med særlig H.C. Andersen-pris10.10.2025 08:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Stephen King modtager en særlig H.C. Andersen-pris for sin fantasifulde og mørke fortællekunst, der har tryllebundet millioner af læsere verden over. Prisen markeres med et offentligt arrangement i Odense den 17. november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

