En stor dag for dansk forsvarsindustri

- Det er en stor dag for dansk forsvarsindustri. Mange års indsats i Danmark kulminerer med det første dansk F35-fly. I Dansk Industri håber vi, at vores status som medproducent på F-35’eren vil sikre det danske erhvervsliv flere ordre på højteknologi, et løft af kompetencer og ekstra arbejdspladser i fremtiden, siger direktør for forsvars- og aerospaceindustrien i DI, Joachim Finkielman.
- Danmark har opnået en privilegeret adgang til USA og de øvrige partnere i programmet. Så det er mere end et stort industriprojekt. Det er også en sikkerhedspolitisk alliance på forfront af teknologien.
Beslutningen om købet af 27 F35 kampfly blev truffet i 2016. Det skal afløse F-16, som det danske flyvevåben har haft i 40 år. Flere danske virksomheder med Terma i spidsen har siden 2002 været engageret i projektet og over flyets levetid er det forventningen, at vi kan opnå ordre på for ca. 16 mia. kr. til flyets produktion. Hertil kommer mulighed for opgaver relateret til drift og vedligeholdelse af flyene.
- Det er et scoop for de højteknologiske virksomheder i forsvarsindustrien, men også for de mange dygtige medarbejdere, som med deres kompetencer bidrager til flyet og dermed til dansk eksport, siger Joachim Finkielman.
- Industrien bidrager til at skabe tætte relationer til vores vigtigste allierede, og grobund for et tæt operativt samarbejde med USA og andre nære allierede i NATO som Holland og Norge.
Dansk forsvarsindustri omsætter for små 4 mia. kr. om året – 80 pct. er eksport. Branchen leverer tunge faglige kompetencer, bidrager med f.eks. sensorer til overvågning, it og beskyttelse.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos Joachim Finkielman, tlf. +4561871540, e-mail jofi@di.dk, eller presserådgiver hos DI Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
KV25-analyse: Kæmpe kommunale forskelle i virksomhedernes samfundsbidrag17.11.2025 10:13:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk erhvervsliv leverer et rekordhøjt bidrag til samfundet på 754 mia. kr., men hvilke kommuner leverer egentlig mest og mindst? Find din kommune på listen.
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

