En læsegruppe om mere end litteratur

Med projektet SLUB - læsefællesskaber for udsatte borgere, har Bibliotek & Borgerservice startet et læsefællesskab på værestedet Huset. Her mødes en gruppe af Husets brugere hver uge – ikke blot for at tale om litteratur, men også for at dele erfaringer fra eget liv. Gruppen er nemlig blevet et helt særligt fællesskab med plads til dybere snakke om livets op- og nedture.
En af læsefællesskabets medlemmer er 80-årige Lilli, der er glad for at komme i gruppen:
-Jeg har altid elsket at læse og jeg holder meget af, at være sammen med forskellige mennesker. Vi kommer fra vidt forskellige verdener – nogle fortæller om erfaringer med det sociale system, mens andre deler erfaringer med at rejse og bo i udlandet. Aldersspredningen er også stor. Vores yngste medlem er 28 år – og så er der mig på 80. Jeg går hjem med indsigt i liv, jeg ikke kendte til – det inspirerer mig, fortæller Lilli.
Litteraturen som talerør
Selvom der er tale om et læsefællesskab, fylder litteraturen kun en lille del, når gruppen mødes.
- Vi deler noget som mennesker, fortæller Lilli og fortsætter:
- Det vi læser, associerer vi til vores egen hverdag og liv. Her kan vi få afløb for ting og tale om lige nøjagtig dét, vi har lyst til – også det svære.
For Lilli har det været godt med et sted, hvor tankerne kan blive afledt:
- Min mand er desværre alvorlig syg. Derfor har jeg brug for at komme ud og møde nogle mennesker og lave nogle andre ting. Her har gruppen fungeret som et godt pusterum for mig, fortæller hun.
Et fortroligt rum
For Lilli er der særligt én ting i gruppen, der har vægtet højt.
- Vi har mange dybe og sårbare snakke, og vi taler også om svære perioder livet. Derfor er det enormt vigtigt, at vi er trygge ved hinanden, udviser gensidig respekt og kan vide os sikre på, at dét, der foregår i gruppen ikke kommer videre – at det er noget, der tilhører os. Og det har vi heldigvis været rigtig gode til at skabe, afslutter Lilli.
Kenneth Dan Jensen, der er pædagog hos værestedet Huset, og sidder med i læsegruppen, oplever også, hvordan medlemmerne har skabt et fællesskab med samhørighed og gensidig forståelse. Kenneth fortæller:
- Det her med at have et sted, hvor man kan sætte ord på sine oplevelser og få lov til at sige tingene højt - det er rigtig godt. Det giver følelsen af at blive set og man opdager, at andre måske render rundt med nogle af de samme tanker og følelser som en selv, fortæller han.
Udover at være en gevinst for medlemmerne ser Kenneth også, hvordan læsefællesskabet kan gavne hans arbejde som pædagog.
- det giver mulighed for at tale med borgerne på en ny og anderledes måde end ved den traditionelle samtale. Der bliver åbnet op for dybere emner og det giver mig endnu bedre mulighed for at komme tættere på og blive opmærksom på eventuelle problemstillinger, der rør sig i hverdagen, afslutter Kenneth.
Om SLUB
SLUB har til formål at bidrage til borgernes mentale sundhed gennem læsefællesskaber.
Projektet kører i perioden 2021 - 2023 på syv biblioteker rundt i landet, herunder bibliotekerne i Guldborgsund. Projektet er støttet af Slots- og Kulturstyrelsen og Trygfonden. Foruden læsefællesskabet hos værestedet Huset, har Bibliotek & Borgerservice blandt andet startet et læsefællesskab op for veteraner.
Målet er at læsegrupperne fremover skal drives af frivillige.
Kontakter
Anemone SchweitzKommunikationsmedarbejder
Tlf:+45 25182893anesc@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum