En læsegruppe om mere end litteratur
23.8.2022 09:20:26 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Med projektet SLUB - læsefællesskaber for udsatte borgere, har Bibliotek & Borgerservice startet et læsefællesskab på værestedet Huset. Her mødes en gruppe af Husets brugere hver uge – ikke blot for at tale om litteratur, men også for at dele erfaringer fra eget liv. Gruppen er nemlig blevet et helt særligt fællesskab med plads til dybere snakke om livets op- og nedture.
En af læsefællesskabets medlemmer er 80-årige Lilli, der er glad for at komme i gruppen:
-Jeg har altid elsket at læse og jeg holder meget af, at være sammen med forskellige mennesker. Vi kommer fra vidt forskellige verdener – nogle fortæller om erfaringer med det sociale system, mens andre deler erfaringer med at rejse og bo i udlandet. Aldersspredningen er også stor. Vores yngste medlem er 28 år – og så er der mig på 80. Jeg går hjem med indsigt i liv, jeg ikke kendte til – det inspirerer mig, fortæller Lilli.
Litteraturen som talerør
Selvom der er tale om et læsefællesskab, fylder litteraturen kun en lille del, når gruppen mødes.
- Vi deler noget som mennesker, fortæller Lilli og fortsætter:
- Det vi læser, associerer vi til vores egen hverdag og liv. Her kan vi få afløb for ting og tale om lige nøjagtig dét, vi har lyst til – også det svære.
For Lilli har det været godt med et sted, hvor tankerne kan blive afledt:
- Min mand er desværre alvorlig syg. Derfor har jeg brug for at komme ud og møde nogle mennesker og lave nogle andre ting. Her har gruppen fungeret som et godt pusterum for mig, fortæller hun.
Et fortroligt rum
For Lilli er der særligt én ting i gruppen, der har vægtet højt.
- Vi har mange dybe og sårbare snakke, og vi taler også om svære perioder livet. Derfor er det enormt vigtigt, at vi er trygge ved hinanden, udviser gensidig respekt og kan vide os sikre på, at dét, der foregår i gruppen ikke kommer videre – at det er noget, der tilhører os. Og det har vi heldigvis været rigtig gode til at skabe, afslutter Lilli.
Kenneth Dan Jensen, der er pædagog hos værestedet Huset, og sidder med i læsegruppen, oplever også, hvordan medlemmerne har skabt et fællesskab med samhørighed og gensidig forståelse. Kenneth fortæller:
- Det her med at have et sted, hvor man kan sætte ord på sine oplevelser og få lov til at sige tingene højt - det er rigtig godt. Det giver følelsen af at blive set og man opdager, at andre måske render rundt med nogle af de samme tanker og følelser som en selv, fortæller han.
Udover at være en gevinst for medlemmerne ser Kenneth også, hvordan læsefællesskabet kan gavne hans arbejde som pædagog.
- det giver mulighed for at tale med borgerne på en ny og anderledes måde end ved den traditionelle samtale. Der bliver åbnet op for dybere emner og det giver mig endnu bedre mulighed for at komme tættere på og blive opmærksom på eventuelle problemstillinger, der rør sig i hverdagen, afslutter Kenneth.
Om SLUB
SLUB har til formål at bidrage til borgernes mentale sundhed gennem læsefællesskaber.
Projektet kører i perioden 2021 - 2023 på syv biblioteker rundt i landet, herunder bibliotekerne i Guldborgsund. Projektet er støttet af Slots- og Kulturstyrelsen og Trygfonden. Foruden læsefællesskabet hos værestedet Huset, har Bibliotek & Borgerservice blandt andet startet et læsefællesskab op for veteraner.
Målet er at læsegrupperne fremover skal drives af frivillige.
Kontakter
Anemone SchweitzKommunikationsmedarbejder
Tlf:+45 25182893anesc@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Politikerne stiller op til Foreningernes dag10.9.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De to udvalg for Kultur, fritid og folkesundhed samt Landdistrikter, bosætning og medborgerskab deltager med deres egen stand for at tale med borgere og aktører.
Bibliotek og Borgerservice samles i Nysted2.9.2026 14:14:26 CEST | Pressemeddelelse
Fra 5. oktober 2026 kan borgerne møde både bibliotek og borgerservice i Det Gamle Pakhus i Nysted
Faciliteter i landdistrikterne får et løft: 339.000 kroner til lokale fællesskaber1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire projekter i Grænge, Stubbekøbing og Øster Toreby får tilsammen 339.000 kroner fra Landdistriktspuljen. Pengene går til nyt tag, en mastekran, toiletforhold og en ny tribune. Fælles for projekterne er, at de skaber bedre rammer for et aktivt hverdagsliv og stærke lokale fællesskaber.
Guldborgsund Kommune afslører vejnavn opkaldt efter falden soldat27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nybygget skoles vej i Sundby på Lolland opkaldes efter en falden soldat fra lokalområdet. Lørdag den 5. september bliver vejnavnet afsløret i anledningen af Flagdagen, hvor udsendte og faldne soldater hædres for deres indsats.
Guldborgsund Kommune indgår samarbejde om værested for tidligere udsendte26.8.2026 12:05:50 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for flere tilbud til tidligere udsendte i Guldborgsund. Særligt til dem, som kommunen har svært ved at komme i kontakt med. Derfor har Socialudvalget i Guldborgsund netop besluttet at indgå et offentligt-civilt samarbejde om værestedet BaseCamp i Radsted.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
