En kvart milliard skal styrke udviklingen af nye, innovative, grønne nøgleteknologier
Med afsæt i regeringens Strategi for udvikling og fremme af brint og grønne brændstoffer (PtX-strategien) afsætter Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 244 mio. kr. fra REACT-EU til at løfte udviklingen af nye, grønne teknologier. Visionen er, at CO2 skal omdannes fra at være et klimabelastende affaldsprodukt til et råstof, der danner basis for produktion af fremtidens grønne brændstoffer.
Indsatsen skal dermed gøre nye, grønne nøgleteknologier markedsparate og er særligt målrettet Power-to-X-teknologier (PtX), herunder elektrolyse og løsninger på brintområdet. Den kommende indsats kan også omfatte udviklingen af CO2-fangst, -lagring og -anvendelse, bæredygtige og effektive vandteknologiske løsninger og løsninger inden for biosolutions.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
"Danmark er et grønt foregangsland på rigtig mange områder, men det betyder ikke, at vi kan hvile på laurbærrene. Vi skal sørge for at gøre alt, hvad vi kan, for at udvikle vores grønne vækstpotentialer som f.eks. PtX til nyt grønt erhvervseventyr. Med investeringsstøtteordningen sætter vi turbo på udviklingen af morgendagens grønne nøgleteknologier i Danmark. Det vil være til gavn for grøn vækst og danske produktionsarbejdspladser."
Klimaminister Dan Jørgensen:
”Vi har gode forudsætninger for at udvikle teknologier og producere grønne brændstoffer, som kan fylde tanken på mange af verdens fly, skibe og lastbiler. Med grøn strøm fra vores havvindmølleparker og en national infrastruktur af gasrør med en direkte forbindelse til det europæiske marked, så har vi begyndelsen til noget, som kan blive et nyt grønt væksteventyr for Danmark”.
De 244 mio. kr. til udvikling af grønne nøgleteknologier kan søges af både små, mellemstore og store virksomheder, gerne i samarbejde med universiteter og GTS’er. Ønsket er at understøtte hele værdikæden.
Formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse Jakob Riis:
"For at disse teknologier skal kunne levere store reduktioner på tværs af hele samfundet, er der behov for at igangsætte og accelerere modningen og skaleringen af teknologierne. Det er netop det, de 244 mio. kr. skal bidrage til. Og hvis vi skal understøtte hele den erhvervsmæssige værdikæde, der former den fremtidige danske styrkeposition inden for PtX og andre grønne nøgleteknologier, er det afgørende, at vi har de store virksomheder med i målgruppen for den nye indsats.”
Den nye REACT-EU-støttede indsats understøtter ambitionerne i regeringens PtX-strategi og understreger samtidig Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses strategiske fokus på grøn omstilling og innovation, herunder at virksomheder i hele landet får styrket deres konkurrencekraft gennem innovation.
FAKTA
Der er afsat op til 244 mio. kr. fra REACT-EU-programmet til fremtidens grønne nøgleteknologier og anden bæredygtig produktion. Indsatser kan fx være:
- Opskalering af test- og demonstrationsprojekter
- Investeringer i forsknings- og innovationsaktiviteter
- Bygge- og anlægsinvesteringer
- Forprojekter: Feasibility studies, proof-of-principle
Projekter, som vedrører PtX og brint, vil have forrang i prioriteringen af midler.
Støtteprocenten i de enkelte projekter er afhængig af aktiviteterne i projekterne, og om det er store virksomheder eller SMV’er, der gennemfører aktiviteterne. Det er i sidste ende EU’s statsstøtteregler, der kommer til at fastsætte støtteprocenten for de enkelte projekter.
Udgifter og aktiviteter skal være afholdt senest med udgangen af august 2023.
Ansøgningsfristen er 22. april 2022, og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse ventes at behandle ansøgningerne på mødet den 21. juni 2022.
Læs mere om investeringsstøtteordningen på hjemmesiden for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Nøgleord
Kontakter
Hvis du vil vide mere om støtten fra REACT-EU-programmet til fremtidens grønne nøgleteknologier og anden bæredygtig produktion, kan du kontakte:
Rikke T. Angel, DE Information og Kommunikation, +45 35 29 17 89 og RikAng@erst.dk
Billeder



Information om Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Vejlsøvej 29
8600 Silkeborg
3529 1700https://erhvervsfremmebestyrelsen.dk/
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal bidrage til at styrke udviklingen i dansk erhvervsliv. Det sker ved at fremme en sammenhængende, efterspørgselsdrevet og lokalt forankret erhvervsfremme- og turismeindsats for virksomheder på tværs af hele Danmark.
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsætter og finansierer decentrale erhvervsfremmeindsatser, der tager højde for forskelle i de regionale og lokale erhvervsmæssige udfordringer, muligheder og prioriteter.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Danske virksomheder er mere produktive end virksomheder i vores nabolande: ”Vi deler aktuelt data”30.6.2025 14:06:24 CEST | Pressemeddelelse
Det går godt for små og mellemstore virksomheder i Danmark, mens europæiske virksomheders konkurrenceevne generelt er udfordret. Herhjemme ligger produktiviteten mellem fem og 20 procent højere end i vores nabolande. Det glæder forperson i Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse Christian Motzfeldt, da det er, hvad bestyrelsen er sat i verden for at fremme – og pointerer, at de også spørger virksomhederne selv, hvordan det går. Aktuelle data, han nu vil dele.
Vækstiværksættere fra Brande: ”Iværksætterforløbet er en af hovedårsagerne til, at vi er her i dag”23.6.2025 12:10:53 CEST | Pressemeddelelse
3DCP Group er i gang med at opføre 36 studieboliger i Holstebro. Nok ikke en nyhed, der for alvor ville trække overskrifter, hvis ikke det var fordi, at det er Europas indtil videre største 3D-printede byggeri. Med et kæmpe drive, tårnhøje ambitioner og hjælp fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses iværksætterindsats er de unge iværksættere bag den bare fire år gamle virksomhed i fuld gang med at skabe nye standarder for byggebranchen.
Eksportsamarbejde har åbnet døren til det tyske marked20.6.2025 09:31:11 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg-virksomheden Dansk Scanning A/S har fået hjælp til at realisere det store potentiale, som virksomheden havde identificeret syd for grænsen. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses eksportindsats åbnede for et eksportsamarbejde med det lokale erhvervshus, og det betød, at Dansk Scanning kunne få rådgivningsassistance i forbindelse med markedsafsøgning og deltagelse i udbud i Tyskland – og effekten har været tydelig.
Styrket indsats for danske iværksættere med vækstpotentiale18.6.2025 12:54:08 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer 113 mio. kr. i at få flere vækstiværksættere i Danmark og i bedre betingelser for, at nye virksomheder kan vokse sig stærke og konkurrencedygtige.
Målrettede indsatser skal løfte tusindvis af SMV'er17.6.2025 12:51:48 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 300 mio. kr. annoncerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse til at styrke danske SMV’ers robusthed og omstillingsevne i en hastigt foranderlig verden. Ved at samle og forenkle en række behovsdrevne tilbud er målsætningen at løfte det brede SMV-segments produktivitet, omsætning, eksport og bæredygtighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum