Én kunstner er stukket af som favorit til at vinde X Factor

Efter to live shows og to glimrende optrædener, virker Mads Moldt mere og mere som årets vinder, og er ved at stikke af som favorit til at vinde hele konkurrencen. Odds på Mads Moldt som vinder er således faldet til 1,75 hos Danske Spil.
”Mads Moldt har X Factor på et niveau, vi ikke har været vant til, når den nærmest Justin Timberlake’ske performer synger og danser. Derfor har vi ham som storfavorit til at gå hele vejen i finalen,” fortæller odssætter hos Danske Spil, Mathias Reimer Larsen.
Grupperne er snart historie
Efter at Martin Jensen i sidste uge chokerede alt og alle og sendte Wela & Garcia hjem, kan vi nu se frem mod en særligt nervepirrende fredag aften i X Factor.
Hos Danske Spil er der lige nu odds 1,45 på, at Lorenzo og Charlo stemmes ud i aftenens show, og herefter ligger Kári til odds 4,00. Kári har tidligere stået i farezonen, hvorfor man hos Danske Spil forventer, at overlevelseskampen kommer til at stå mellem ham og den sidste, tilbageværende gruppe.
”Lorenzo & Charlo imponerede bestemt ingen med deres sidste performance, hvorfor de nærmest må være selvskrevne til at ryge hjem fredag. På den måde vil det således allerede være et farvel til samtlige grupper i årets konkurrence, og det er faktisk lidt overraskende, da grupperne historisk set er kommet langt,” fortæller Mathias Reimer Larsen.
Hvis det går som forudset, er det dommer Blachman, der skal afgøre, hvem af de to kombattanter, der skal pakke sammen og forlade arenaen – og han har mildest talt ikke været vild med den unge gruppe. Derfor er der meget lave odds på, at det er gruppens sidste aften i den store konkurrence.
X Factors tredje live-show vises fredag aften kl. 20.00 på TV2.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
Kolossale 545 millioner i puljen i aften: Her er de største danske gevinster havnet9.9.2025 09:21:59 CEST | Pressemeddelelse
Med gigantiske 545 millioner kroner i førstepræmiepuljen til aftenens trækning i Eurojackpot er der god plads til at drømme stort: Her kan du se, hvor i landet de største drømme gik i opfyldelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum