En fjerdedel af folkeskolelederne har oplevet chikane fra forældrene

Skolelederne i landets folkeskoler oplever i høj grad chikane, trusler og vold i deres arbejde. Faktisk angiver 81% af lederne i folkeskolen, at de har været udsat for chikane, mens 30% angiver at have været udsat for vold inden for det seneste år.
I en ny rapport har universitetsklinikken Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning og Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø undersøgt chikane, vold og trusler mod medarbejderne i folkeskolen.
Lederne oplever i langt højere grad end underviserne, at det også er forældre, der chikanerer. I alt har 28% af lederne angivet, at de har oplevet at blive chikaneret af forældre inden for det sidste år.
Trusler over telefonen
I forhold til digital chikane er ledere i meget højere grad udsat end undervisere.
- Det er meget bemærkelsesværdigt, at tallene er så høje. Man skal dog huske på, at vi i undersøgelsen har spurgt meget bredt ind til chikane. En oplevelse kan altså være alt fra, at en elev sætter et tyggegummi på din stol til chikane fra forældrene, siger Birgit Aust, seniorforsker på NFA og medforfatter på rapporten.
11% af folkeskolelederne har modtaget trusler over telefonen mindst en gang det seneste år.
Ifølge seniorforsker Lars Peter Sønderbo Andersen, der er seniorforsker på Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning kan trusler over telefonen være sværere at håndtere end dem, der opstår i skolens lokaler:
- Man kan ofte berolige eller aflede en elev, der truer med en blyant eller en pegepind. Men når truslen kommer over telefonen, er den ikke afgrænset i tid og sted og derfor mere uafklaret: skal man tage truslen alvorligt? Var det en tom trussel? Hvornår sker det?
I undersøgelsen blev lederne spurgt, hvilke typer af vold, de havde oplevet. Her svarede 21% af lederne, at de mindst én gang i løbet af det seneste år var blevet sparket af en elev.
- Jeg synes, det er et meget højt tal, når man tænker på, at det er lederne, som svarer. Men flere ledere som vi har talt med, har forklaret, at de ofte bliver tilkaldt i tilspidsede situationer, og det må været forklaring på, at lederne også bliver udsat for spark og slag, fortæller Lars Peter Sønderbo Andersen.
Kontakter
Line FlatauKommunikationskonsulent
Tlf:60191512lfl@nfa.dkLars Peter Sønderbo AndersenSeniorforskerArbejdsmedicin - Universitetsklinik, Regionshospitalet Herning
Tlf:2346 0879laande@rm.dkBirgit AustSeniorforskerDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:39165464bma@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Det Nationale Forskningscenter for ArbejdsmiljøLersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Bedre psykisk arbejdsmiljø kan give samfundet en årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner om året1.12.2025 15:33:33 CET | Pressemeddelelse
Et forbedret psykisk arbejdsmiljø kan potentielt give samfundet en samlet årlig gevinst på cirka 5,5 milliarder kroner, viser ny forskning.
Ny politisk aftale sikrer fortsat forskning i arbejdsmiljøøkonomi7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale om forskningsreserven giver fem millioner kroner til NFA’s forskningsområde Arbejdsmiljøøkonomi, der sætter kroner og ører på investeringer i et sundt og sikkert arbejdsmiljø.
Data fra en million gravide: Det psykiske arbejdsmiljø kan være forbundet med risiko for spontan abort6.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt studie viser øget risiko for abort blandt gravide kvinder i jobs med høje følelsesmæssige krav eller risiko for fysisk vold på arbejdspladsen.
Sikker start for lærlinge: Landmænd og erhvervsskoler får næsten 100 gode råd og redskaber31.10.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som led i et nyt forskningsprojekt fra NFA er der udviklet en pjece og webside med næsten 100 gode råd, redskaber og tjeklister, som landbrug og erhvervsskoler kan bruge til at skabe de bedst mulige rammer for lærlinges trivsel, sikkerhed og faglige udvikling. Projektet skal senere udvides til uddannelser inden for industri samt bygge- og anlæg.
Høje krav til jobbet tynger lederes egen trivsel30.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mellemledere på offentlige arbejdspladser oplever tunge arbejdsbyrder og store krav til at håndtere stigende sygefravær blandt medarbejderne. Når det gælder deres egen trivsel, føler de sig overset. Det viser forskning fra NFA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
