En fjerdedel af folkeskolelederne har oplevet chikane fra forældrene
21.12.2021 14:00:00 CET | Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø | Pressemeddelelse

Skolelederne i landets folkeskoler oplever i høj grad chikane, trusler og vold i deres arbejde. Faktisk angiver 81% af lederne i folkeskolen, at de har været udsat for chikane, mens 30% angiver at have været udsat for vold inden for det seneste år.
I en ny rapport har universitetsklinikken Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning og Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø undersøgt chikane, vold og trusler mod medarbejderne i folkeskolen.
Lederne oplever i langt højere grad end underviserne, at det også er forældre, der chikanerer. I alt har 28% af lederne angivet, at de har oplevet at blive chikaneret af forældre inden for det sidste år.
Trusler over telefonen
I forhold til digital chikane er ledere i meget højere grad udsat end undervisere.
- Det er meget bemærkelsesværdigt, at tallene er så høje. Man skal dog huske på, at vi i undersøgelsen har spurgt meget bredt ind til chikane. En oplevelse kan altså være alt fra, at en elev sætter et tyggegummi på din stol til chikane fra forældrene, siger Birgit Aust, seniorforsker på NFA og medforfatter på rapporten.
11% af folkeskolelederne har modtaget trusler over telefonen mindst en gang det seneste år.
Ifølge seniorforsker Lars Peter Sønderbo Andersen, der er seniorforsker på Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning kan trusler over telefonen være sværere at håndtere end dem, der opstår i skolens lokaler:
- Man kan ofte berolige eller aflede en elev, der truer med en blyant eller en pegepind. Men når truslen kommer over telefonen, er den ikke afgrænset i tid og sted og derfor mere uafklaret: skal man tage truslen alvorligt? Var det en tom trussel? Hvornår sker det?
I undersøgelsen blev lederne spurgt, hvilke typer af vold, de havde oplevet. Her svarede 21% af lederne, at de mindst én gang i løbet af det seneste år var blevet sparket af en elev.
- Jeg synes, det er et meget højt tal, når man tænker på, at det er lederne, som svarer. Men flere ledere som vi har talt med, har forklaret, at de ofte bliver tilkaldt i tilspidsede situationer, og det må været forklaring på, at lederne også bliver udsat for spark og slag, fortæller Lars Peter Sønderbo Andersen.
Kontakter
Line FlatauKommunikationskonsulent
Tlf:60191512lfl@nfa.dkLars Peter Sønderbo AndersenSeniorforskerArbejdsmedicin - Universitetsklinik, Regionshospitalet Herning
Tlf:2346 0879laande@rm.dkBirgit AustSeniorforskerDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:39165464bma@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Det Nationale Forskningscenter for ArbejdsmiljøLersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Ny podcast skal få arbejdspladser godt i gang med AI20.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I det nye afsnit af God Arbejde, dykker vi ned i kunstig intelligens og balancen mellem det effektive værktøj og et arbejdsliv i trivsel.
Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne12.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt forskningsprojekt skal undersøge niveauer af ultrafine partikler og kemiske stoffer i lufthavne og finde nye løsninger til at mindske medarbejderes eksponering.
Forskere søger arbejdspladser: Hvordan skaber man balance mellem hjemmearbejde og fysisk fremmøde?2.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan sikrer man et godt og sundt arbejdsliv – både når man arbejder hjemme og på kontoret? Det er forskere i gang med at blive klogere på gennem projektet "Sundt hybridarbejde".
Nyt værktøj: Sådan styrker I indsatsen rettet mod høje følelsesmæssige krav22.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt værktøj fra NFA skal støtte arbejdspladser i at forebygge og håndtere høje følelsesmæssige krav. Værktøjet bygger på forskningsbaseret viden og hjælper særligt større arbejdspladser med at skabe en bæredygtig indsats på tværs af afdelinger.
Mindre sod i kroppen: Forskningsbaserede tiltag gør det mere sikkert at blive røgdykker20.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forskere finder betydeligt mindre sod på huden og i urinen hos værnepligtige på røgdykkeruddannelsen efter en række indsatser med afsæt i NFA’s forskning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
