Elisa Rimpler genvalgt som formand for BUPL
30.11.2018 16:08:18 CET | BUPL | Pressemeddelelse
Det var en stolt og glad Elisa Rimpler, der fredag den 30. november blev genvalgt som pædagogernes formand. Det skete til stående klapsalver og uden modkandidater ved BUPL’s kongres i Nyborg.
”Jeg er glad for den tillid, som kongressen viser mig. Børneområdet er højt på den politiske dagsorden i øjeblikket. Dagtilbudsreformen og den styrkede pædagogiske læreplan er netop trådt i kraft, og den har en stor betydning for den måde, som pædagogerne arbejder på ude i daginstitutionerne. Men der er brug for flere pædagoger i vuggestuer og børnehaver, hvis dagtilbudsreformen skal blive en succes”.
”Vi går et spændende år i møde. Venstres Lars Løkke Rasmussen har lanceret sit ”barnets første 1000 dage” program med fokus på de mest sårbare børn. Socialdemokratiets Mette Frederiksen siger, at hun vil være børnenes statsminister. Der er med andre ord kamp om børnene, og det skal vi holde politikerne op på. Jeg vil fortsætte med at kæmpe for bedre vilkår for pædagoger og børn,” siger Elisa Rimpler om genvalget.
Elisa Rimpler er 48 år og uddannet pædagog fra Esbjerg Seminarium i 1999. Hun blev i 2010 valgt som lokalformand for BUPL Sydjylland, og fire år senere blev hun valgt som formand for hele BUPL.
BUPL’s delegerede blev på kongressen enige om en ny, langsigtet professionsstrategi, der skal løfte pædagogernes faglighed. Professionsstrategien skal styrke pædagogernes vilkår, så pædagogernes bliver så stolte af deres fag, at de bedre kan sige fra i forhold til dårlige arbejdsvilkår og manglende tid til forberedelse. Det skal især ses i lyset af nedskæringerne på børneområdet de seneste år.
”Vi skal styrke faget indefra og stå imod de systemer og koncepter, der udvander den faglige dømmekraft. Vi skal kunne tage de komplekse, faglige valg i den enkelte situation, sådan at vi for alvor kan gøre en forskel for de børn og unge, vi har i hænderne. Men det er et langt sejt træk. Vi skal i højere grad bekræfte hinanden i, hvor vigtige vi er, og hvor betydningsfuldt vores fag er for samfundet”, siger Elisa Rimpler.
BUPL's næstformand Birgitte Conradsen blev også genvalgt på kongressen, da hun fik flere stemmer end modkandidaten Dorte Ellegaard, der til daglig er næstformand hos BUPL Nordsjælland. Lasse Bjerg Jørgensen blev genvalgt som hovedkasserer, mens Mette Skovhus Larsen og Lars Søgaard Jensen fortsætter som faglige sekretærer i BUPL's forretningsudvalg.
Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund BUPL blev oprettet i 1973, hvor de tre landsdækkende foreninger Dansk Barneplejeråd, Dansk Børnehaveråd og Foreningen af Fritidspædagoger blev slået sammen til ét forbund. Efter sammensmeltningen i 1973 var der ca. 6.000 medlemmer - kun en brøkdel af medlemstallet i dag. BUPL består i dag af 67.500 medlemmer.
For yderligere oplysninger:
Elisa Rimpler, formand i BUPL, tlf.: 40 23 20 69
Michael Andersen, pressechef i BUPL, tlf.: 23 44 53 83
Læs mere om BUPL's kongres her: https://bupl.dk/om-bupl/bupls-organisering/kongressen/kongres2018/
Nøgleord
Kontakter
Elisa Rimpler, formand i BUPL, tlf.: 40 23 20 69
Michael Andersen, pressechef i BUPL, tlf.: 23 44 53 83
Links
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
BUPL: Trygge rammer om det gode børneliv skal også gælde i SFO4.2.2026 15:02:15 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets valgoplæg om et klasseloft på 14 i de mindste klasser kan gøre en stor forskel for børns skolestart. Mindre børnefællesskaber giver bedre muligheder for ro, fordybelse og inklusion. Men et øremærket kvalitetsløft af SFO’en bør være en del af et forslag, så det rammer de mindste børns samlede skoledag, lyder det fra Elisa Rimpler, formand for BUPL, der samtidig glædes over, at minimumsnormeringer med forslaget også skal gælde i forårs-SFO.
Flere og flere pædagoger arbejder ikke med børn6.1.2026 08:36:39 CET | Pressemeddelelse
Der er akut behov for bedre løn og mere tid til at sætte fagligheden i spil for pædagoger, som i stigende grad forlader børneområdet. Det mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum