Elever overtog butik i tre dage – og fik ros af kunderne
17.10.2019 07:28:00 CEST | Louis Nielsen | Pressemeddelelse

10 salgselever overtog i tre dage Louis Nielsen-butikken i Varde. Butikkens styres normalt af indehaver og chefoptiker, Jesper Hestbech Hansen. Men den 8.-10. oktober, i tre dage, var ansvaret altså givet videre til 10 salgselever, som kommer fra Louis Nielsens egne interne uddannelse på IBC i Kolding.
Salgseleverne havde på forhånd forberedt de tre dage, og havde klare mål for, hvad der skulle ske i butikken. Flere aktiviteter skulle hjælpe de mål med at komme i hus. Eleverne inviterede bl.a. indenfor til et specielt tilbud og til konkurrencer i butikken.
Da de tre dage var omme, havde de nye bestyrere af butikken sikret et stort antal kunder, som havde stor ros til de 10 elever.
- Vi fik stor ros fra kunderne, og det var selvfølgelig meget bekræftende, fortæller Emilie Christensen, der var en af de 10 elever, der overtog butikken.
Har lært meget
Emilie Christensen var butikschef i de tre dage, og selv om hun var træt efter tre travle dage, har hun lært meget.
- Min rolle var at sørge for bemandingen både i butikken, men især også på gaden, så vi kunne få kunderne indenfor. Så jeg har især lært meget om at have et overblik og kunne uddelegere arbejdsopgaver, men samtidigt også at kunne løse de udfordringer og konflikter, vi løb ind i. Det var tre hårde dage, men jeg har virkelig lært meget, og den vigtigste læring var, at vi er bedst, når vi arbejder sammen, fortæller hun.
Butikkens indehaver og chefoptiker, Jesper Hestbech Hansen, havde stor ros til de 10 salgselever efter de tre hektiske dage i butikken.
- Eleverne har forberedt det her til mindste detalje og arbejdet hårdt, og det er tydeligt, at de har lært en masse ved at få det store ansvar, det er at skulle drive en butik. Det har været en fornøjelse af følge deres flotte arbejde, fortæller Jesper Hestbech Hansen, der gerne viger pladsen en anden gang for eleverne.
- Det gør jeg bestemt gerne. Det har selvfølgelig krævet noget planlægning og forberedelse, men det har været det hele værd. De har jo virkelig formået at få kunder i butikken og samtidig lært en hel masse, fortæller Jesper Hestbech Hansen.
Et nyt tiltag, der giver værdifuld erfaring
De 10 salgselever har sin daglige gang på IBC i Kolding, hvor de går på Louis Nielsens interne salgsuddannelse. Butiksovertagelsen skal give dem erfaring, som de kan trække på, når de er færdige.
- Det er en af de allerførste gange, at vores elever skulle overtage en butik. Vi fik ideen sammen med IBC i Kolding, og vi kan allerede nu konstatere, at det giver dem rigtig værdifuld læring, som de kan bruge, når de er færdige som salgselever og skal ud og have arbejde, fortæller Jesper Hestbech Hansen om det nye tiltag.
Emilie Christensen har fået blod på tanden, og glæder sig til, at uddannelsen slutter, så hun selv kan forfølge sin drøm om at blive butiksindehaver.
- Jeg går med en drøm om at blive butikschef og partner en dag og efter tre dage i den rolle er min drøm kun blevet stærkere. Det er hårdt arbejde, men det er meget spændende også. Jeg elsker at have kontakt med kunderne og samtidig planlægge butikkens arrangementer og tiltag, fortæller Emilie Christensen.
Kontakter
Rune SteinessPR-konsulent
Tlf:30389652rune.steiness@louisnielsen.dkBilleder




Information om Louis Nielsen
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Den snigende øjensygdom: Danskerne tror fejlagtigt, man selv mærker tidlige tegn på grøn stær9.3.2026 12:12:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at 89 procent af danskerne mangler afgørende viden om øjensygdommen grøn stær, der kan skade synet. Den 9. marts starter den internationale Glaucoma Week, som på dansk kaldes Grøn Stær-ugen. Den skal sætte fokus på det, der er vigtigt at vide for at opdage sygdommen i tide.
Louis Nielsen vil sikre skarpt syn og større respekt for alle fodbolddommere5.3.2026 08:34:30 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale betyder landsdækkende støtte til danske fodbolddommere fra bredden til eliten
Fra i dag kan du købe fyrværkeri, men mange glemmer beskyttelsesbrillerne. Optikere over hele landet deler dem gratis ud15.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Øjenforeningen og Dansk Blindesamfund deler Louis Nielsens butikker flere end 15.000 gratis beskyttelsesbriller ud for at passe på danskernes syn og forebygge øjenskader nytårsaften.
Louis Nielsen har lanceret brillekollektion med LykkeLiga - udvalgt af LykkeLigas stjerner selv3.12.2025 11:39:33 CET | Pressemeddelelse
Louis Nielsen har lanceret en ny brillekollektion sammen med LykkeLiga. Kollektionen "Selected by LykkeLiga" er sammensat af LykkeLigas spillere. Sammen ønsker LykkeLiga og Louis Nielsen at sætte fokus på vigtigheden af et godt syn
Belønnet for sin hjælpsomhed: Maria fik personlig halskæde som tak20.11.2025 10:19:55 CET | Pressemeddelelse
Optikerassistent Maria Jensen fra Louis Nielsen Ringsted fyldte 30 år den 14. november, men fik årets bedste gave allerede i september: En håndlavet halskæde designet specielt til hende af en taknemmelig kunde. Den personlige gestus er blevet et symbol på alt det, Maria Jensen elsker ved sit arbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum