Fonden for Entreprenørskab

Elever fra Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier vinder national finale i iværksætteri for erhvervsskoler

17.3.2022 15:03:29 CET | Fonden for Entreprenørskab | Pressemeddelelse

Del
Tre elever fra Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier vandt torsdag den nationale finale i iværksætteri for erhvervsskoler med deres idé, hvor de vil omsmelte plastgranulat til indretningsartikler til børneværelset.
Direktør i Fonden for Entreprenørskab, Christian Vintergaard, overrækker 1. præmien til Replastit.
Direktør i Fonden for Entreprenørskab, Christian Vintergaard, overrækker 1. præmien til Replastit.

Rådhushallen i Odense sydede, da 17 grupper erhvervsskoleelever fra øst og vest torsdag 17. marts pitchede deres nye innovative løsninger foran 8 dommere.

De var alle en del af finalefeltet i en national finale for erhvervsskoler og har gennemgået et undervisningsforløb i Kickstart Programme, som Fonden for Entreprenørskab står bag. Undervisningsforløbet kulminerede med finalen i Odense. 

Sofie Timmermann Schlenzig, Mille Thormann Østergaard og Michelle Nedergaard Christiansen på henholdsvis 15, 17 og 17 år fra Heringsholm Erhvervsskole & Gymnasier i Herning løb med sejren. De tre finalster blev glade, men også noget overraskede, da deres holdnavn Replastit blev råbt op på scenen som vindere af konkurrencen med en præmie på 10.000 kr.

"Det er godt nok mærkeligt. Det havde vi ikke forventet, og vi var helt i chok, da vores navn blev råbt op. Men vi er virkelig glade, og det giver helt sikkert blod på tanden til at fortsætte med vores idé," sagde de tre samstemmende umiddelbart efter prisoverrækkelsen på scenen midt i Rådhushallen foran de øvrige 17 grupper og deres klassekammerater.

Eleverne vandt med deres bæredygtige idé til at omsmelte plastiskgranulat til børnesenge, billedrammer, lamper og andre indretningsartikler til børneværelset. 

Idéudviklingen og den endelige pitch til finalen var en del af en uges undervisningsforløb, hvor erhvervsskoler i øst og vest har arbejdet med gode idéer og virksomhedsopstart som en del af iværksætterkonkurrencen Kickstart Programme. I alt har 63 projekter været med deltaget.

Forløbet træner de unge i at tænke innovativt og dyrke nogle kompetencer, som Danmark har brug for i fremtiden, fortæller Fonden for Entreprenørskabs Camilla Ryge Leth, der er ansvarlig for Kickstart Programme.

”Som kommende medarbejder, iværksætter eller leder er evnen til at tænke nyt og forandre i høj kurs, hvis vi skal løse fremtidens udfordringer. Det er præcis de kompetencer, som eleverne træner i et undervisningsforløb som Kickstart Programme. Med en erhvervsuddannelse på CV’et går mange unge også et arbejdsliv i møde som selvstændig. I Kickstart Programme styrkes elevernes evner i at starte og drive virksomhed. Det gælder alt fra at oprette CVR-nummer til at registrere moms og opstille budgetter,” siger Camilla Ryge Leth.

De tre vindere er enige i, at forløbet i Kickstart Programme har givet dem nogle nye, stærke redskaber, som de ikke havde i forvejen. 

"Vi har lært virkelig meget af det her forløb. Det har været spændende finde en idé, der ikke er på markedet og undersøge, hvordan man så kan føre den ud i livet. At vi så oven i købet vinder, betyder, at vi har lyst til at arbejde videre med vores idé, fortæller Mille Thormann Østergaard og peger på, at næste skridt bliver at finde samarbejdspartnere, der kan levere granulat til omsmeltning.

Kontakt:

Nicolaj Truelsen, kommunikationskonsulent, Fonden for Entreprenørskab, 31 19 32 92 | nicolaj@ffefonden.dk

Nøgleord

Billeder

Direktør i Fonden for Entreprenørskab, Christian Vintergaard, overrækker 1. præmien til Replastit.
Direktør i Fonden for Entreprenørskab, Christian Vintergaard, overrækker 1. præmien til Replastit.
Download

Information om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab
Ejlskovsgade 3D
5000 Odense C

https://www.ffefonden.dk

Om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet

Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse

Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye