Elbilen overhaler plugin-hybriden på de danske veje

Der er i dag 97.121 indregistrerede elbiler, mens plugin-hybridbiler udgør 97.071, hvilket er forventeligt efter den seneste afgiftsændring, hvor registreringsafgiften på plugin-hybridbiler stiger mere end på elbiler over de næste år.
”Det er er stor vækst i andel af opladelige biler i bilbestanden i Danmark, hvilket skyldes en mere lempelig afgift samt et stadig større udbud af opladelige biler. Vi forventer, at andelen af især elbiler vil stige markant fremmod år 2035, hvor alle nye biler i EU skal være 0-emssionsbiler”, siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.
Flere elbiler øger behovet for ladestandere
Selvom antallet af ladestandere i Danmark vokser, går det ikke hurtigt nok. Særligt i betragtning af den kraftige vækst i antallet af elbiler, er det afgørende, at den store efterspørgsel imødekommes af den nødvendige ladeinfrastruktur.
”Når danskerne overvejer ny bil, er muligheden for nem og hurtig opladning en væsentlig del af beslutningen, hvis man overvejer en elbil. Derfor skal der endnu mere fart på etableringen af ladestandere, hvis den positive udvikling skal fortsætte”, siger Mads Rørvig.
Pressefoto
Kildeangivelse
Gengivelse af pressemeddelelsens tekstindhold bedes kildeangivet: De Danske Bilimportører
Gengivelse af tal og statistikker bedes kildeangivet: Bilstatistik.dk
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørDe Danske Bilimportører
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkDe Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
Billeder
Links
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Elbilerne var dominerende i bilsalget i første kvartal1.4.2025 10:16:18 CEST | Pressemeddelelse
Bilsalget i første kvartal af 2025 lå på samme niveau som sidste år. Dog fylder elbilerne markant mere i salget nu, end de gjorde for et år siden.
USA’s nye told på biler vil få globale konsekvenser – men kun begrænset effekt i Danmark på kort sigt27.3.2025 08:10:28 CET | Pressemeddelelse
Den amerikanske præsident har annonceret en ny 25 % straf-told på biler og bildelkomponenter produceret uden for USA. Det er et markant skifte i de globale handelsvilkår, som vil få konsekvenser for bilindustriens forsyningskæder og produktionsstrategier. Mobility Denmark vurderer, at de direkte effekter på det danske marked vil være begrænsede i første omgang.
Elbilsalget oplever fremgang i EU25.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Salget af personbiler i EU var stabilt i februar måned, mens elbilsalget steg sammenlignet med sidste år.
Elbiler vandt fortsat frem i det nordiske bilsalg i februar18.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bilsalget i Norden oplevede vækst i Danmark, Norge og Sverige, mens Finland gik tilbage. Samtidig fortsætter Danmark og Norge med en høj andel af elbiler.
Milepæl nået: En halv million opladelige personbiler i Danmark5.3.2025 09:49:39 CET | Pressemeddelelse
En vigtig milepæl i omstillingen af den danske bilpark er nået, da der nu kører 500.000 opladelige biler på de danske veje.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum