Elbil-kompetencer vinder terræn på mekanikeruddannelsen
4.7.2022 12:00:00 CEST | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse
Metalindustriens Uddannelsesudvalg reviderer løbende uddannelsen til personvognsmekaniker. I 2019 opjusterede udvalget mængden af undervisning om fejlfinding og reparation af el- og hybridbiler og i 2020 blev varmepumpeteknologi implementeret i undervisningen. Fra 1. august i år bliver uddannelsen opdateret med syv nyudviklede fag, der skal være med til at sikre, at mekanikernes kompetencer følger med udviklingen.
- Mekanikerfaget er i en rivende udvikling, og vi er glade for, at vi med den seneste revision tager endnu et grønt skridt, fortæller Erling Jensen, faglig sekretær i Dansk Metal. - Med revisionen sender vi ikke forbrændingsmotoren på pension. Vi kommer til at skulle bruge både de traditionelle mekaniske færdigheder og de tekniske kompetencer i den grønne omstilling – og dem har vores mekanikere heldigvis.
Resultat af stærkt udvalgsarbejde
Det er et tæt samarbejde mellem arbejdsmarkedets parter og erhvervsskolerne, der nu resulterer i, at uddannelsen bliver justeret. Igennem et år har arbejdsmarkedets parter og skolerne mødtes til landsmøde og workshops for sammen at udvikle uddannelsen. Udover de nyudviklede fag er det også nyt, at elever allerede på grundforløbet bliver præsenteret for el- og hybridbiler:
- Bilbranchen er under hastig forandring – både i forhold til den teknologiske udvikling af produktet, grøn omstilling og digitalisering. Og uddannelsen til personvognsmekaniker skal følge med. Den seneste revision er endnu et skridt i den grønne retning. Det er bl.a. glædeligt, at eleverne fremover bliver fortrolige med arbejdet på el- og hybridbiler allerede på grundforløbet,” siger Hanne Baunkjær, chefkonsulent i DI Bilbranchen.
Skolerne bakker op
På Syddansk Erhvervsskole, som er en af de 23 skoler, der udbyder personvognsmekanikeruddannelsen, tager afdelingsleder Jesper Holm fra AutoVidencenter Fyn godt imod de nye ændringer. Ifølge ham passer de nye uddannelsesændringer som fod i hose – for nu.
- Indholdet er godt, da det fuldt ud understøtter de nyeste teknologier på elbiler. Jeg oplever, at skolerne er blevet hørt, og at vores store erfaringer fra kursusområdet med producenterne har sat sit aftryk. Vores erfaringer fra efteruddannelsesområdet med elbilkurserne er nu blevet inddraget direkte på erhvervsuddannelsen. Vi er på plads med både faglighed og udstyr, og alle faglærere på grundforløbet er blevet efteruddannet og er klar til at tage imod eleverne efter sommerferien.
|
Målpinde indeholdt i det nyudviklede fag ’Fejlfinding og reparation af el- og hybrid bil’:
|
|
AMU-kurser med elbil-fokus hitter Udviklingen i mekanikerfaget ses også på efteruddannelsesområdet, hvor der igennem længere tid har været en kraftig stigning i brugen af AMU-kurser. Alene på kurserne ”Eldrevne/hybride køretøjer, opbygning og service” og ”Sikkerhedshåndtering af eldrevne/hybride køretøjer” er aktiviteten på deltagerniveau steget med hhv. 274 pct. og 212 pct. siden 2018. Og den udvikling forsætter. |
|
Metalindustriens Uddannelsesudvalg (MI) Metalindustriens Uddannelsesudvalg er efteruddannelsesudvalget og fagligt udvalg for metalindustrien. Metalindustriens Uddannelsesudvalg er organiseret i en række underudvalg, der udvikler og vedligeholder erhvervs- og efteruddannelsesområdet inden for metalindustrien. Udviklingsgruppen på mekanikerområdet består af repræsentanter fra DI – Dansk Industri og Dansk Metal. |
Nøgleord
Kontakter
Anders Hiort HansenUddannelseskonsulent
Ansvarlig for udviklingsgruppen for mekanikerområdet.
Information om Industriens Uddannelser
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Karrosseritekniker Marcus fra Mariager vinder Medal for Excellence til WorldSkills i Shanghai27.9.2026 18:36:43 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills 2026 i Shanghai står det klart, at karrosseritekniker Marcus Bugge Raasdal fra Therkildsen Biler med Medal for Excellence er blandt verdens allerbedste fagatleter.
Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai27.9.2026 17:56:41 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence.
Presseinvitation: Elever fra fem nordjyske skoler indtager værksteder og virksomheder i Thisted25.9.2026 12:48:26 CEST | Presseinvitation
Hvordan føles det at arbejde med en robot, prøve virtuel svejsning eller undersøge teknologien i en elbil?
Industriens Uddannelser skal have ny direktør3.9.2026 13:13:34 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten 18 år som direktør for Industriens Uddannelser har Henrik Amdi Madsen og bestyrelsen for Industriens Uddannelser indgået en fratrædelsesaftale.
Nye kurser skal dække voksende behov for dronekompetencer7.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Droneindustrien er i hastig udvikling og står midt i et skifte fra udviklings- og prototypearbejde til produktion, service og vedligehold. En ny analyse viser, at udviklingen skaber stigende behov for faglærte med stærk tværfaglig systemforståelse. Nu er der nye efteruddannelseskurser og et helt nyt eud-fag på vej til droneindustrien og Forsvaret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
