SMVdanmark

Eksportkrise kalder på pres på EU

11.5.2020 14:30:22 CEST | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Del
Den danske regering skal lægge pres på EU for at sikre garanti til forsikring af eksportører. Det mener vicedirektør i SMVdanmark, Jakob Brandt, på baggrund af nye katastrofetal for dansk eksport.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at Danmarks eksport er faldet med 5 pct. fra februar til marts svarende til ca. 3,5 mia. kr. Nogle områder er ramt særligt hårdt, herunder eksport af færdigvarer, der på en måned er faldet med 16 pct.

Udviklingen kalder på øget opmærksomhed på hjælp til små eksportører, mener Jakob Brandt, vicedirektør i SMVdanmark:

”Mens politikernes fokus lige nu er på en genopretning af den danske økonomi, så må vi ikke glemme, at de mange danske eksportører er dybt afhængige af international økonomi. De bliver hårdt ramt i den kommende tid uden bedring i horisonten. Mens den danske regering via hjælpepakkerne støtter virksomhedernes likviditet, mangler der tilsvarende støtte til at fastholde eksporten.”

Eksportkreditfonden, EKF kan via den såkaldte genforsikringsordning understøtte forsikring af eksport ved at stille garanti til kreditforsikringsselskaber. Listen over godkendte eksportlande til denne ordning blev udvidet i slutningen af april. En endelig udvidelse til at gælde alle eksportmarkeder, afventer dog godkendelse fra EU. Jakob Brandt foreslår, at regeringen lægger pres på EU, for at det hurtigst muligt sker:

”Tyskland og Frankrig har for nyligt fået tilladelse, men vi venter fortsat i Danmark. Danske eksportører, der er afhængige af at sælge til Tyskland, Sverige, USA og mange andre af vores store handelspartnere står derfor uden mulighed for forsikring. Der er al grund til at regeringen skal lægge pres på, at vi kan understøtte danske eksportører.”

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Information om SMVdanmark

SMVdanmark
SMVdanmark
Islands Brygge 26
2300 København S

+45 33 93 20 00https://smvdanmark.dk

Om SMVdanmark

SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk

Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark

SMVdanmark: Vismændene ser en økonomi i to tempi – understreger vigtigheden af et politisk fokus på SMV’erne20.10.2026 12:00:24 CEST | Pressemeddelelse

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften væk fra virksomhederne, hvilket forstærker problemer for de virksomheder, som ikke buldrer afsted.

SMVdanmark roser finanslovsforslag, men peger på stor tidsel: Regningen sendes til de mindste virksomheder9.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder flere gode nyheder for landets små og mellemstore virksomheder, mener SMVdanmark, der især roser udsigten til lavere selskabsskat, personskattelettelser og bedre adgang til kapital. Men erhvervsorganisationen advarer samtidig mod at finansiere skattelettelserne ved at forringe de mindste virksomheders momsvilkår.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye