Ekspertgruppe for fremtidens erhvervsstøtte er nedsat
I 2021 udgjorde erhvervsstøtten 42 mia. kr. fordelt på over 200 forskellige ordninger. Ordningerne er opstået gradvist over tid og varierer i forhold til blandt andet omfang, målgruppe og varighed.
Som en del af aftalen om En ny reformpakke for dansk økonomi besluttede regeringen sammen med Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne at nedsætte en ekspertgruppe, som skal gentænke erhvervsstøtten i et langsigtet perspektiv og udarbejde principper for den fremadrettede indretning af erhvervsstøttesystemet.
Ekspertgruppen får herudover til opgave at pege på modeller for sanering af erhvervsstøtten for mindst 3,5 mia. kr. årligt, som skal finansiere investeringer i forskning, uddannelse, grøn omstilling og skattelettelser.
Ekspertgruppen er nu nedsat med Christian Frigast som formand, der har en stærk erhvervsprofil og lang bestyrelseskarriere bag sig. De øvrige medlemmer af ekspertgruppen bliver lektor i økonomi Jeppe Druedahl, professor i økonomi Niels Johannesen, bestyrelsesmedlem Astrid Simonsen Joos og CEO i Heartland Lise Kaae.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Nu lyder startskuddet til, at vi kan få set erhvervsstøtten efter i sømmene. Vi har nedsat en kompetent ekspertgruppe med deltagere fra både erhvervslivet og forskningsverden. Jeg ser frem til at modtage ekspertgruppens anbefalinger, som skal bidrage til et erhvervsstøttesystem rustet til fremtiden.”
Christian Frigast:
”Erhvervsstøttesystemet er et komplekst område, som rummer ordninger af stor betydning for mange dele af erhvervslivet og resten af samfundet. Derfor er det vigtigt, at støttekronerne anvendes de rigtige steder og på den bedst mulige måde. Jeg ser på den baggrund frem til at komme i gang med arbejdet om et mere tidssvarende erhvervsstøttesystem sammen med de øvrige medlemmer af ekspertgruppen.”
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon 91 33 70 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Dansk EU-formandskab har sikret solide rammer for sikkerhed og investeringer11.12.2025 14:07:11 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab har netop indgået en aftale med Europa-Parlamentet, der skal styrke sikkerheden i Europa og beskytte virksomheder mod risikable investeringer. Med de nye fælles regler ruster EU sig til en mere usikker verden og skaber samtidig mere fair og ens konkurrence for erhvervslivet.
Dansk EU-formandskab har sikret, at digitale platforme nu skal stå til ansvar for økonomisk svindel10.12.2025 14:00:10 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem EU-parlamentet og Rådet betyder, at store online platforme og søgemaskiner for eksempel Amazon og Facebook får et udvidet ansvar for at forhindre økonomisk svindel.
Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr. og baner vejen for grønne investeringer9.12.2025 06:44:26 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab og Europa-Parlamentets forhandlere er blevet enige om enklere regler ved rapportering om bæredygtighed. Det betyder, at der for danske virksomheder alene bliver fjernet byrder for minimum 6 mia. kr.
Danske digitale løsninger skal lette EU byrder for 87 mia. euro8.12.2025 08:45:03 CET | Pressemeddelelse
Danmark har skubbet på for at få EU til at sætte turbo på byrdelettelser. Derfor har det danske formandskab fremlagt en handlingsplan, der udnytter digitalisering efter dansk forbillede og løfter EU’s konkurrenceevne markant.
Dansk formandskab sætter kampen mod ulovlige produkter på onlineplatforme på dagsordenen i EU8.12.2025 07:59:22 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov er i dag i Bruxelles for at deltage i Rådsmøde om konkurrenceevne. Her vil ministeren bl.a. endnu en gang sætte fokus på behovet for en stærk europæisk indsats mod onlineplatforme som Temu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
