Eksperterne: To klokkeklare favoritter til at ryge i omdans

I sidste uge var Heidi Frederikke en tur i omdans, og ifølge Danske Spils oddssættere, så må hun på den igen i aften.
“Heidi Frederikke endte også i omdans i sidste uge, og hun får ikke gode karakterer hos dommerne. Derfor er hun vores favorit til at ryge ud på fredag. MEN.. vi tror også, at hun kan få mange seerstemmer, da hun er en af de mere kendte i årets konkurrence,” siger oddssætter hos Danske Spil, Mathias Reimer Larsen, som også har meget let ved at sætte navn på det andet par, som må i omdans i aftenens program, hvis ellers det går, som han forventer.
“Det bliver Joel! Vi har ikke glemt, at Joel stod i omdans for 14 dage siden, og det skal han igen i aften,” siger Mathias Reimer Larsen.
Mens Danske Spils oddssættere forudser en relativt tæt tvekamp i den kedelige ende af feltet, så forudser de lidt af et soloudbrud i toppen:
“Casper Phillipson bliver ved med at imponere! Han har et tårnhøjt niveau på dansegulvet, og han virker til at være ekstremt lærenem i øvelokalet. Han scorer p.t. de højeste karakterer hos dommerne, og derfor får han også høje karakterer hos os. Og det betyder, at hans odds falder som en sten. Lige nu er han nede i odds 1,80 til at løbe med den samlede sejr i årets Vild med dans. Det svarer til, at vi giver ham 55 procents chance til at vinde,” siger Mathias Reimer Larsen, som i samme åndedrag dog også erkender, at det i årets Vild med dans har været mere end svært at forudse.
“Showet i fredags bød endnu engang på en overraskelse af dimensioner, da Jakob Åkerlind måtte forlade Vild med dans. Før han blev stemt ud, gav vi odds 17,00 på, at skuespilleren måtte sige farvel. Det svarer til, at vi gav ham fem procents chance for at ryge ud. I Vild med dans kan alt vitterligt ske!” siger Mathias Reimer Larsen.
Vild med dans sendes i aften kl. 20.00 på TV2.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
750.000.000 i puljen i aften: Lotto Lars krydser fingre for, at en dansker vinder9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil sidder Lotto Lars klar til at ringe ud, hvis vinderen af den helt store pulje er dansk. Han ringede til danmarkshistoriens største vinder og håber, at det bliver en dansker igen i aften.
Fra københavneren til jyden: Danske Spils påskemillioner fejres vidt forskelligt8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto, sendte for nyligt 25 gevinster på 1.000.000 kroner ud over hele landet. Der er forskel på, hvordan man modtager gode nyheder i de forskellige landsdele.
Dansker vinder gigantisk andenpræmie på 38,4 millioner kroner – her er kuponen købt7.5.2025 09:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aftens Eurojackpot trækning gav gigant-pote for en dansker, der kan sætte 38,4 mio. skattefri kroner ind på kontoen. Den vindende kupon er købt på en OK-tank i en lille by vest for Odense, oplyser Danske Spil.
Danske Spil sætter odds på ny pave: ”Danskerne vakler mellem to favoritter”7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvem skal være den næste pave? Ingen ved det, men de danskere, der gætter med hos Danske Spil, har givet deres bud på, hvem der bliver den udvalgte. I dag sætter kardinalerne sig sammen bag lås og slå for at blive enige, inden den traditionsrige, hvide røg kan stige.
For første gang i år er der vanvittige 750 millioner kroner i Eurojackpots førstepræmiepulje6.5.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Så er vi der igen - den store pulje i Eurojackpot er atter oppe på sin maksimale størrelse, og dermed spiller man i aften med om helt utrolige 750.000.000 kroner. Det er første gang siden 2024, at puljen har været så stor.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum