Dyrt og dumt at spare på rengøring
3F er den 8. oktober kl. 13-14 vært for et webinar om rengøring, sundhed og økonomi.
Coronakrisen har gjort danskerne mere bevidste om vigtigheden af god hygiejne og rengøring – på sygehuse og plejehjem, i skoler og daginstitutioner, i offentlig transport og på arbejdspladser generelt.
Godt hver anden sygemelding i Danmark skyldes infektioner. Også derfor er det uklogt at fortsætte de seneste mange års besparelser på rengøring i kommuner og i den offentlige sektor i al almindelighed.
Danskernes sundhed og økonomi bløder, hvis man sparer på god rengøring. Det er udgangspunktet for webinaret og paneldebat om rengøring i morgen torsdag, kl. 13.00-14.00:
Rengøring, under og efter Corona-epidemien
Der vil bl.a. være korte oplæg fra og paneldebat med:
- Ole Bondo Christensen, borgmester i Furesø kommune
- Hans Fog, adm. dir. Forenede Service, medlem af bestyrelsen for Servicebranchens Arbejdsgiverforening, DI
- Esther Petersen, fung. formand Danske Skoleelever
- Lars Münter, sekretariatschef Rådet for Bedre Hygiejne
- Lydia Callesen, formand 3F Den Offentlige Gruppe
- Tina Møller Madsen, formand 3F Privat Service, Hotel og Restauration
Moderator for debatten er cand.com., journalist Mette Valsted Vestergaard, og der vil være mulighed for et begrænset antal spørgsmål fra online-deltagerne i webinaret.
”I jagten på besparelser er rengøring blevet reduceret til en skemalagt tjek-liste under hårdt tidspres, som kan beskæres og kontrolleres. Det er en helt forkert vej at gå, både af hensyn til rengøringsmedarbejderne og brugerne,” siger Tina Møller Madsen, formand for Privat Service, Hotel & Restauration i 3F.
”Vi har i stedet brug for efteruddannelse af og tillid til rengøringsmedarbejderne, så de i dialog med ledelse og brugere af lokaler og arealer kan prioritere de væsentligste arbejdsopgaver og mindske infektionsrisiko mv.,” siger Lydia Callesen, formand for Den Offentlig Gruppe i 3F.
De to gruppeformænd er enige om, at ekstra ressourcer, mindre detailstyring og bedre kvalitet gennem uddannelse kan og skal sikre en bedre opgaveløsning og rengøring. Det vil både mindske risikoen for smittespredning og sygefravær, give større brugertilfredshed i de berørte lokaler og arealer samt sikre et bedre arbejdsmiljø for rengøringsmedarbejderne.
Repræsentanter for medierne er velkomne til at overvære arrangementet torsdag d. 8. oktober fra kl. 13.00 til kl. 14.00 ved at benytte følgende link:
https://3fdk.zoom.us/j/94818502705?pwd=bHJibXJPay94YU8zQ0lGRVlxQUt3QT09
(webinar ID: 948 1850 2705 – passcode: 593124)
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 8892 8892
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: God aftale om asbest og dødsulykker8.10.2025 14:25:43 CEST | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale giver bedre mulighed for fængselsstraf for særligt grove asbestovertrædelser og i sager om dødsulykker.
Henning Overgaard genvalgt som forbundsformand for 3F30.9.2025 18:05:30 CEST | Pressemeddelelse
3F kongressen gav genvalg til forbundsledelsen ved fagforbundets kongres i Aalborg.
Tivoli Hotel kåret som Årets Arbejdsplads30.9.2025 14:20:39 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag blev Tivoli Hotel i København kåret som Årets Arbejdsplads 2025 af 3F. Det er 33. gang, at prisen uddeles.
3F formand: Vi er blevet snydt i 20 år27.9.2025 16:47:10 CEST | Pressemeddelelse
Da 3F’s formand Henning Overgaard åbnede 3F’s syvende kongres, skete det med et angreb på de politikere, han mener, er løbet fra de løfter, de gav, da de vedtog at hæve pensionsalderen.
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum