Dyreværnsforening raser over genåbning af minkerhverv

Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri har til formiddag meddelt, at minkavl igen bliver tilladt fra 1. januar 2023. En vanvittig beslutning, lyder det fra dyreværnsorganisationen Anima:
“Det er en helt vanvittig beslutning at åbne for at genindføre minkavl i Danmark. Her blæser regeringen højt og flot på dyrevelfærden, og konsekvensen kan desværre blive at tusindvis af dyr kommer til at lide i små bure”, udtaler Joh Vinding, direktør hos Anima.
Anima pointerer, at regeringen med sin beslutning fuldstændig ignorerer Det Dyreetiske Råd:
“Sidste år offentliggjorde Det Dyreetiske Råd en udtalelse om minkproduktion, hvori Rådet konkluderer, at hold af mink i små bure er uacceptabelt. Det er helt uforståeligt, at regeringen slet ikke forholder sig til eksperternes vurdering”, lyder det fra Joh Vinding, direktør hos Anima.
Endelig peger Anima på, at beslutningen om at genindføre minkavl stiller Danmark i et meget dårligt lys internationalt:
“At tillade minkavl efter at have betalt en regning på 19 milliarder er politisk tonedøvt. Så sent som i går forbød Letland pelsavl, og det er blot det seneste eksempel på, hvilken vej vinden blæser. Faktisk har 19 lande i Europa taget skridtet. Så det er virkelig pinligt at Danmark skal være den sidste bastion for en hæslig og uetisk industri”, udtaler det fra Joh Vinding, direktør hos Anima.
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Endelig retfærdighed for dyrene: Anima jubler over planer om markant strafskærpelse10.9.2025 10:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop meldt ud, at den nu vil skrive grov dyremishandling ind i straffeloven med en strafferamme på op til seks års fængsel. Det vækker stor glæde i dyreværnsorganisationen Anima, som i flere år har kæmpet for netop dette. Der er tale om et skelsættende løft af dyrenes status i retssystemet, lyder det fra organisationen.
Ingen straf trods rædsler på minkfarm: 34 skadede dyr aflivet1.9.2025 15:43:32 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister kaldte i samråd billeder af skambidte mink ubehagelige at kigge på. Men en netop offentliggjort afgørelse fra politiet har frikendt avlerne ved ikke at rejse sigtelse i sagen. Dermed er det klart, at voldsomme skader og syge dyr accepteres på de genåbnede danske minkfarme. Politikere og dyrevenner raser over, at regeringen ikke griber ind.
Protest mod tyrefægtning foran spansk ambassade4.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima kræver, at Spanien fjerner tyrefægtning som en del af landets officielle kulturarv. Næsten 70.000 danskere og over 715.000 spaniere bakker op om kravet.
Ny ekspertrapport: Alvorlig lidelse er uundgåelig på pelsfarme30.7.2025 17:29:31 CEST | Pressemeddelelse
En ny udtalelse fra EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd slår fast, at der er alvorlige problemer med dyrevelfærden på pelsfarme og ingen mulighed for at ændre på dette i de nuværende bursystemer. Samtidig viser ny måling, at et stort flertal af danskere tager afstand fra at opdrætte dyr for deres pels.
Anima tilbyder Coop-direktør et kursus i ledelse: udfas turbokyllinger nu29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima skruer op for presset på Coops administrerende direktør, Thor Skov Jørgensen, i en ny kampagne. Med helsidesannoncer i landsdækkende medier inviteres direktøren på et gratis ”ledelseskursus i dyrevelfærd” – et lynkursus i turbokyllingers virkelighed og i, hvordan en ansvarlig leder tager de rigtige beslutninger og udfaser salget af alle turbokyllinger i Coop.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum