Dyreværnets mobile nonprofit dyreklinikker, Frynseklinikkerne, har hjulpet over 5.000 kæledyr i Danmark

Der er ingen tvivl om, at et besøg hos dyrlægen kan være en bekostelig affære. Er man socialt udsat borger, bliver udgiften ofte uoverskuelig, selvom man vil sit kæledyr det bedste. For at imødekomme den tiltrængte hjælp til netop denne gruppe kæledyr, besluttede Dyreværnet at lade dyrlægehjælpen rulle ud på de danske veje til de målgrupper, der ikke selv kunne betale for et besøg hos deres dyrlæge:
- På små tre år har vores to Frynseklinikker hjulpet over 5.000 danske kæledyr, hvis ejere er socialt udsatte. Dét er jeg imponeret over, smiler Dyreværnets direktør, Rikke Christensen-Lee:
- Jeg havde ikke drømt om, at vores indsats på netop dét område var så tiltrængt og jeg er lykkelig over, at vores dyreværnsforening har kunne hjælpe SÅ mange kæledyr via Frynseklinikkerne. Vi ved, at mange socialt udsatte danskere har kæledyr. Og vi ved af erfaring, at netop dyrene giver denne målgruppe både tryghed, kærlighed og et tilhørsforhold, de måske ikke har med andre mennesker. Frynseklinikkernes indsats hjælper kæledyrene. Men vi hjælper også deres ejere og det varmer vores hjerter, siger direktøren.
Fakta:
Frynseklinikkerne har i alt tilbagelagt 150.871 kilometer og allerede hjulpet hele 5.011 kæledyr i Danmark.
Hver mobile klinik er bemandet af en dyrlæge og en assistent, der sikrer, at både dyr og ejer får en god oplevelse ved besøget.
Man betaler, hvad man kan for en konsultation.
Begge Frynseklinikker er doneret til Dyreværnet af dyreelskeren Jørgen Andersen, der samtidig bidrager til de høje driftsomkostninger klinikkerne har.
Frynseklinikkerne modtager ingen offentlige tilskud og det er dermed private donorer samt fonde og legater, der sikrer Frynseklinikkernes fremtidige eksistens.
Læs meget mere om Frynseklinikkerne og Dyreværnets øvrige aktiviteter på
www.dyreværnet.dk
Dyreværnet, der er stiftet i 1898, er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger. Med internat i Rødovre ved København samt i Kolding, tre dyreambulancer og de to mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikkerne, hjælper foreningen hvert år tusindvis af kæledyr til en bedre tilværelse.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt venligst Dyreværnets direktør, Rikke Christensen-Lee på tlf.: 93 39 20 50.
Billeder
Links
Information om Dyreværnet
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
25 kaniner hentet fra dyreværnssag på Sydfalster8.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnet har tidligere i år, på baggrund af to separate sager, været ude med en advarsel om, at kaniner kræver mere pleje, end de fleste er klar over, og derfor bl.a. slet ikke egner sig som kæledyr til børn. Nu har vi netop hentet hele 25 kaniner på en adresse, hvor forholdene heller ikke var i orden.
Dyrevelfærdsprisen gik til Sebastian Klein og Alexander Holm for ”Det Billige Skidt”6.10.2025 14:10:09 CEST | Nyhed
Det er ikke hver dag, at man får en pris for noget ”billigt skidt,” men det fik holdet bag podcasten Det Billige Skidt i lørdags, da Dyreværnsorganisationernes Samarbejdsorganisation (DOSO) og Dyrenes Dags Komité var samlet for at fejre dyrenes dag.
Dyreværnets Frynseklinik besøger igen Hjemløsedagen1.10.2025 11:00:13 CEST | Nyhed
Igen i år afholder SAND, De hjemløses landsorganisation, Hjemløsedagen i København. Traditionen tro vil Dyreværnets Frynseklinik være til stede og hjælpe de hjemløses dyr med sundhedstjek, vacciner og behandling.
Nyt samarbejde med Vejen Dyrehospital12.9.2025 07:30:00 CEST | Nyhed
Vi er kommet rigtig godt i gang på vores internat i Kolding, og det kalder naturligvis på nærliggende dyrlægehjælp. Den hjælp har vi fundet i Vejen Dyrehospital, som vi har indgået et samarbejde med om akut og ad hoc dyrlægehjælp.
Er krybdyr kæledyr?19.8.2025 07:00:00 CEST | Nyhed
Ja, nogle krybdyr er glimrende kæledyr, mens andre udelukkende er kiggedyr, bekræfter Claus og Pernille Thomsen, som til daglig driver Krybdyrinternatet i Kokkedal, hvor vi for nylig lagde vejen forbi. Dyreværnet samarbejder med Krybdyrinternatet om redning og pleje af krybdyr – for alle kæledyr skal have et godt hjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

