Dygtige medarbejdere er fundamentet for succes i life science

Erhvervsministeriet har netop lanceret sit footprint for life science-branchen og med 1.556 virksomheder, der eksporterer for 152 mia. kr., skaber værdi for 126 mia. kr. og investerer 16 mia. kr. om året i forskning, så tegner tallene i footprintet et billede af en velfunderet branche i vækst.
I samme takt har branchen et større og større behov for højt kvalificeret arbejdskraft.
”Branchen ansætter klart flest medarbejdere med en lang videregående uddannelse, ph.d. eller forskeruddannelse – ifølge det nye footprint udgør den medarbejdergruppe 32 procent mod 11 procent i det øvrige danske erhvervsliv. Men der er brug for mange nye dygtige hænder og kloge hoveder i life science-branchen, og siden 2008 er der, bare i lægemiddelindustrien, blevet skabt over 1.200 nye stillinger til faglærte medarbejdere,” siger Anders Hoff, politisk chef for forskning og innovation i Lif.
Og der er potentiale til meget mere.
” I forlængelse af regeringens life science-strategi er det blevet fremskrevet, at der er behov for op imod 30.000 nye medarbejdere i life science-industrien. Det er væsentligt at huske, at de seneste ti års vækst i life science bygger på dygtige medarbejdere. Der bliver også brug for dygtige medarbejdere i fremtiden, og allerede nu hører vi om mangel på arbejdskraft blandt vores medlemmer. Vi har brug for at uddanne flere med relevante kompetencer. Vi har brug for flere med uddannelse – ikke færre,” siger Anders Hoff.
Beskæftigelsen i life science-branchen er steget med 23 procent siden 2008, og branchen beskæftiger i dag 49.449 personer.
Nøgleord
Kontakter
Lea NürnbergDigital redaktørLægemiddelindustriforeningen
Tlf:31768487Tlf:31768487lrn@lif.dkBilleder
Links
Information om Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Ét år efter Draghi-rapporten: Europa har ikke forstået alvoren18.9.2025 12:40:53 CEST | Pressemeddelelse
Ét år efter anbefalingerne om at styrke EU’s konkurrenceevne er dommen over den faktiske fremgang nedslående. Europa bevæger sig alt for langsomt, og det mere end haster med flere investeringer i innovation og at sikre bedre vilkår for strategiske sektorer som lægemiddelindustrien, mener Lif.
Skal du spise medicin, selvom du er gravid?17.9.2025 14:19:03 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan hænger graviditet og medicin sammen? Og hvad når du ammer? Det prøver Komiteen for Sundhedsoplysning nu at udbrede viden om. Deres vigtigste budskab er, at beslutninger om, hvornår man skal tage medicin, ikke skal træffes alene.
Ida Sofie Jensen stopper efter 20 år som koncernchef i Lif2.9.2025 09:16:33 CEST | Pressemeddelelse
Efter en imponerende karriere i spidsen for den forskende lægemiddelindustri, er bestyrelsen i Lif, Lægemiddelindustriforeningen, og koncernchef Ida Sofie Jensen blevet enige om, at hun stopper som koncernchef i Lif med udgangen af september.
Lif: Stor ros til ny strategi for personlig medicin31.8.2025 09:22:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioners nye nationale strategi for personlig medicin er ambitiøs og giver et vigtigt løft af området, mener Lif, som særligt glæder sig over strategiens fokus på at fremme avancerede terapier, styrke det offentlige-private samarbejde og forbedre brugen af sundhedsdata.
Lif: Fine takter i finansloven – men investeringerne i sundhedsinnovation bør løftes29.8.2025 15:22:03 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode tiltag i regeringens finanslovsudspil – både inden for sundhed og erhverv, mener Lif, Lægemiddelindustriforeningen. Men Lif påpeger samtidig, at udspillet mangler midler til øgede investeringer i innovation på sundhedsområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum