DUF: Ros til kulturministeren for at ville fjerne bureaukratiske benspænd for foreningslivet
En tilskudsmodel hos kommunen som er nært umulig at forstå. En bankrådgiver, der stiller unødige krav om fysisk dokumentation og legitimation. Eller en regnskabsaflægning, som er omstændig og tung og trækker tænder ud for de frivillige. Det er nogen af de udfordringer, som de frivillige foreninger møder ude i foreningslivet. Derfor er DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd glade for, at kulturministeren vil stille sig i front for at lempe de bureaukratiske byrder for det frivillige foreningsliv.
”Foreningerne oplever bureaukratisk bøvl som en kæmpe barriere for frivilligt engagement. Når man melder sig som frivillig i en forening, så gør man det fordi, at man vil skabe sjove og meningsfulde aktiviteter for børn og unge og gøre en forskel i sit lokalsamfund. Ikke for at bøvle med kommunen. Derfor skal kulturministeren have ros for at tage kampen op mod bureaukratiet i foreningslivet” udtaler Christine Ravn Lund, forkvinde for DUF.
Kulturministeren skal se ud over eget ressortområde
DUF har i mange år arbejdet for at lette byrderne for det frivillige foreningsliv. I februar måned afholdt DUF en afbureaukratiseringshøring blandt medlemsorganisationerne for at få større indsigt i de seneste bureaukratiske udfordringer, som medlemsorganisationerne møder i kommunerne.
”I DUF har vi løbende indsamlet eksempler på administrativt bøvl fra vores foreninger. Det er tydeligt for os, at en forenkling af regler og lovgivning skal gå på tværs af ministerier og ressortområder. For bureaukratiet skal løses på tværs af blandt andet kultur-, miljø- og erhvervsområdet. Vi håber på, at kulturministeren vil sætte turbo på og bringe sit bureaukratikatalog med videre i regeringsarbejdet og til hendes ministerkollegaer” siger Christine Ravn Lund, forkvinde for DUF.
DUF bidrager aktivt til Kulturministeriets indsats blandt andet ved at levere konkrete input til lov- og regelgennemgangen og ved at sende spørgeskemaundersøgelsen ud blandt foreningsfrivillige.
Om bureaukrati i foreningslivet
I 2020 lavede DUF en foreningsundersøgelse med 641 respondenter på tværs af lokalforeningerne under DUFs medlemsorganisationer. Den viste blandt andet, at over en fjerdedel (27%) af foreningerne oplever bureaukrati i deres kommune.
Kontakter
Daniel Branislav ChristensenPolitisk chef
Tlf:60774679dbc@duf.dkDUFs pressetelefon
Henvendelser pr. SMS læses ikke. Send en mail til presse@duf.dk
Information om DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Jakob Skyggebjerg Kjær vinder DM i Debat 202514.6.2025 17:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Skyggebjerg Kjær fra Radikal Ungdom kunne i dag løfte trofæet med en sejr i finalerunden over Ask Ellebjerg fra det Danske Spejderkorps og titlen som Danmarks bedste Debattør 2025.
Hver anden unge kommunalpolitiker i tvivl om genopstilling28.5.2025 16:04:32 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse for Dansk Ungdoms Fællesråd – DUF viser, at over halvdelen (52 %) af unge kommunalbestyrelsesmedlemmer har været i tvivl om, hvorvidt de vil genopstille ved kommunal- og regionalvalget 2025.
Demokratianalysen 2025: 79 % af unge vil stemme ved det kommende kommunal- og regionalvalg21.5.2025 08:24:46 CEST | Pressemeddelelse
Størstedelen af unge mellem 18 og 30 år forventer at stemme til kommunal- og regionalvalget til efteråret. Det viser helt nye tal fra Demokratianalysen 2025, der i dag lanceres af Dansk Ungdoms Fællesråd. I analysen bliver der også sat fokus på unges demokratiske selvtillid.
Gentofte Kommune vinder 2. pladsen om at blive Årets Ungdomskommune 202528.2.2025 11:38:39 CET | Pressemeddelelse
Gentofte Kommune vinder i år 2. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune. Det er DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd, der uddeler prisen, som har eksisteret siden 2006, til den kommune, der gør en særlig indsats for det gode ungdomsliv. De seneste år har DUF ligeledes hædret 2. og 3. pladsen, fordi flere kommuner gør et særligt indtryk og et godt stykke arbejde med at sikre unge gode kommuner at være en del af.
Billund Kommune tager 3. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune 202527.2.2025 14:49:29 CET | Pressemeddelelse
DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd uddeler hvert år prisen til Årets Ungdomskommune til en kommune, der gør noget særlig for unge. Billund Kommune vinder årets 3. plads for indsatser, der inddragger børn og unge i beslutninger om eget liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum