Drukneulykker på danske havne skal nedbringes
Hvert år omkommer cirka 60 mennesker i drukneulykker i Danmark. Cirka 20 procent af dødsfaldene sker på havnene.
På den baggrund tager transportminister Trine Bramsen sammen med Danske Havne nu tager initiativ til en konference, der skal finde løsninger og give kommuner og havne incitament og inspiration til at øge sikkerheden på havnene.
- Drukneulykker er tragiske og unødvendige ulykker, som vi skal gøre endnu mere for at undgå. Derfor har jeg sammen med Danske Havne taget initiativ til en konference, hvor alle relevante parter kan drøfte, hvordan vi sammen kan forhindre nogle af de helt menigsløse drukneulykker, siger transportminister Trine Bramsen.
Danske Havne bliver medarrangør af konferencen.
- Sikkerheden på vores havne er vigtig og prioriteres af ledelserne på de enkelte havne. Drukneulykker på havnenære områder er triste og unødvendige. Vi er glade for at være med i arbejdet for at mindske de skæbnesvangre drukneulykker. Lys, redningskranse og selvlysende stiger kan gøre en livreddende forskel. Men vi skal også passe på hinanden – så gå aldrig alene hjem, siger direktør i Danske Havne Tine Kirk.
Konferencen finder sted den 23. juni 2022.
Nøgleord
Information om Transportministeriet
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
5,2 millioner kroner til skræddersyet postbetjening på småøer24.10.2025 06:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Transportministeren har indgået aftale med postordførerne fra partierne bag postaftalen, som betyder, at 14 små øsamfund får pakke- og brevløsninger udviklet af øerne selv.
Aalborg-København får grøn flyrute8.10.2025 12:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Norwegian har vundet udbuddet af den første grønne indenrigsrute og skal flyve med grønt flybrændstof på ruten Aalborg-København.
Konference om grøn omstilling af vejtransporten under EU-formandskabet den 1.-2. oktober 20251.10.2025 07:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Den første konference på Transportministeriets område under det danske formandskab for Ministerrådet løber af stablen den 1.-2. oktober 2025 i København. På dagsordenen er den grønne omstilling af vejtransporten. Offentligheden har mulighed for at se el-lastbiler og møde branchen på Rådhuspladsen i København forud for konferencens start.
Luftrummet lukkes for al civil droneflyvning28.9.2025 13:36:52 CEST | Pressemeddelelse
Fra og med mandag den 29. september til og med fredag den 3. oktober i forbindelse med EU-topmødet vil al civil droneflyning i det danske luftrum være forbudt.
Fortsat stor tilfredshed med færgen til Bornholm19.9.2025 10:55:05 CEST | Pressemeddelelse
Den halvårlige kundetilfredshedsmåling på færgen til Bornholm viser, at passagererne fortsat er meget tilfredse med færgebetjeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum