Donation fra Salling Fondene skal bidrage til indsamling af plastik i verdenshavene
5.12.2019 12:00:00 CET | Salling Group | Press release
Plastik er en værdifuld ressource og har mange gode egenskaber. Den helt rigtige emballage forlænger en fødevares holdbarhed, højner dens sikkerhed og er i sidste ende med til at mindske verdens samlede madspild. Men indpakningen kan skabe miljømæssige udfordringer, hvis den ikke er fremstillet i materialer, der kan bruges igen og igen, eller hvis den ender i naturen.
Det danske partnerskab Ocean Plastic Forum arbejder netop for at undgå, at plastik lander i naturen og for at forbedre miljøet i verdenshavene og langs kysterne. I alt tager 46 medlemsvirksomheder, NGOér, brancheorganisationer og universiteter del i arbejdet gennem Ocean Plastic Forum med at indvinde plasten og bortskaffe den plast, der allerede er endt i havet, ligesom ambitionen er at finde nye løsninger og teknologier i kampen mod plastikforurening.
For at støtte og tage del i det arbejde donerer Købmand Ferdinand Sallings Mindefond nu 600.000 kroner til Ocean Plastic Forum.
– Plast i verdenshavene er fortsat et stigende problem for både miljø, dyr og mennesker. I Ocean Plastic Forum kæmper vi imod tendensen, så vi gennem vores arbejde medvirker til at forbedre miljøet i verdenshavene. Det sker i samarbejde med vores partnere ved at indsamle plast og genanvende den på bedst mulig vis. Derfor sætter vi stor pris på den hjælp, vi får, og Salling Fondenes donation og deres insisteren på at gøre en forskel for naturen betyder meget for os, siger formand Lars Have Hansen fra Ocean Plastic Forum.
Plastikudfordringen skal løses i fællesskab
Ifølge FN’s miljøprogram (UNEP) ender omkring otte millioner tons plastik i havet hvert år. Det svarer til, at en skraldevogn med plast tømmes ud i havet hvert minut. Et akut problem, der skal tages hånd om.
Salling Fondene, som ejer Salling Group, har valgt at støtte Ocean Plastic Forum, og formand for Købmand Ferdinand Sallings Mindefond og direktør i Salling Group, Per Bank, pointerer, at donationen og samarbejdet kan gøre en konkret forskel og medvirke til løsninger.
– Plastikforurening er en udfordring, som vi er forpligtet til at tage seriøst, hvis vi fortsat vil passe på vores natur og verdenshave. For Salling Fondene og Salling Group er det helt afgørende at bidrage til en bedre hverdag med mindre plastik, og vi er glade for at kunne samarbejde med og støtte op om Ocean Plastic Forum, som kæmper for at komme plastikudfordringen til livs, siger Per Bank.
I Ocean Plastic Forum samarbejder aktører på tværs, og medlemmer tæller bl.a. Plastic Change, Mærsk Supply Services, PFA samt DTU og Aalborg Universitet.
- - - - - -
Fakta: Ocean Plastic Forum
OPF er en forening som formelt blev stiftet 1. januar 2019.
Formålet med foreningen er at samle alle aktører som vil bidrage og hjælpe med at indsamle plastikaffald fra havmiljøet. Samarbejdet skal bidrage til at skabe partnerskaber for indsamling i hele verdenen.
OPF vil gerne i tæt samarbejde med lokale myndigheder for at undgå plast i havmiljøet ved at etablere samarbejde og videns overførelse på affaldsløsninger, genanvendelse mv.
Ocean Plastic Forum ønsker at skaffe et grundlag for at levere forretningsløsninger til en pålidelig leverance af genanvendt havplast, herunder certificering af plastens oprindelse og kvalitet.
Fakta: Salling Fondene
Salling Fondene omfatter to fonde; Købmand Herman Sallings Fond og Købmand Ferdinand Sallings Mindefond.
Salling Fondene er eneejere af Salling Group, som er Danmarks største detailhandelsvirksomhed. Salling Group driver dagligvarekæderne Bilka, Føtex, Netto samt Wupti, Carl's Jr., Starbucks og Salling Stormagasiner.
Overskuddet fra Salling Group investeres enten tilbage i forretningen eller går til donationer til formål, der er med til at skabe en bedre hverdag for danskerne.
Salling Fondene har alene siden 2012 uddelt mere end en milliard kroner inden for blandt andet kultur, kirke, sport, uddannelse og velgørenhed.
Fakta: Medlemmer i Ocean Plastic Forum
Salling Group, Maskinmestrenes Forening, Plastic Change, Plastindustrien, DESMI Ro-Clean, Danske Maritime, Port Environment, Plastic Center Danmark, Fiskeri- og Søfartsmuseet, DAKOFA, DTU, Roskilde Universitet, Ingeniører uden grænser (IUG), Reaktor, Denova, Udenrigsministeriet, Sea Machines Robotics, Fritz Eilersen Innovation, KIMO, Danske Havne, HEGSØ, BIFROST technical consulting, GreenCo, PackTec, RICE, Maersk Supply Service, Strandet, Von Plast, DPPO, Re-bag, Clean Seabed, WWF, PlanMiljø, MarinePlastic, Aalborg Universitet, Q8, University of Copenhagen, MangaStreet, Pure-Oceans, Fredericia Maskinmesterskole, PFA Pension, ReFlow Maritime, Ekspedition Plastik, Plastix, Grathwol.
Contacts
Salling Fondene: 87785002.
Ocean Plastic Forum: 23424679
About Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Subscribe to releases from Salling Group
Subscribe to all the latest releases from Salling Group by registering your e-mail address below. You can unsubscribe at any time.
Latest releases from Salling Group
Salling Group indgår banebrydende samarbejde med Google2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterhånden som såkaldte AI-agenter vinder frem, vil kunder fremover endnu nemmere kunne søge, finde og købe varer. Salling Group har ambition om at være den første danske detailkoncern til at tage del i den nye satsning på ‘agentic commerce’ i samarbejde med Googles AI univers, Gemini.
Første beredskabsbutikker i Salling Group klar til strømnedbrud30.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre af Salling Groups kommende beredskabsbutikker er nu forsynet med nye og større anlæg til nødstrøm og kan fortsætte driften, hvis den almindelige strømforsyning svigter.
Tusindvis af blodtryk målt under indkøbsturen: Hver ottende havde forhøjede værdier2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 13.500 borgere har i det seneste halvandet år fået målt deres blodtryk i en af Salling Groups butikker. For cirka 13 procents vedkommende har det vist sig at være for højt.
Haraldsgård vil løfte Hobro: føtex bliver central aktør1.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en stærk lejer på plads i form af føtex kan udviklingen af et af Hobros største byudviklingsprojekter nu igangsættes. Haraldsgård bliver et markant løft for både bymidten og det samlede handelsliv – med moderne boliger, nye erhverv og forbedrede parkeringsmuligheder.
Sponsorater skal sikre ligestilling i dansk fodbold26.5.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge skal have lige muligheder for at spille, trives og udvikle sig i fodboldfællesskaber. Uanset køn. Det er ambitionen bag et nyt initiativ, som DBU og Salling Group står bag, hvor sponsorater bliver koblet direkte op på ligestilling.
In our pressroom you can read all our latest releases, find our press contacts, images, documents and other relevant information about us.
Visit our pressroom
