DN skuffet over grønt skatteudspil: Endnu et klimahjørnespark

Foreningen havde håbet, at regeringen ville spille ud med et konkret bud på en afgift på drivhusgasser, som regeringen lovede tidligt på sommeren. Eller som minimum en køreplan for en fuldt indfaset afgift på alle drivhusgasser i 2030, hvor afgiften følger klimarådets anbefaling på 1.500 kroner per ton CO2.
I stedet er det blevet til en mindre ændring af energiafgifterne for virksomheder, og endnu et politisk hjørnespark i forhold til den afgift på drivhusgasser, som regeringens eget Klimaråd har anbefalet som det mest omkostningseffektive værktøj til at nå 70% målet i 2030.
Præsident Maria Reumert Gjerding siger:
- Jeg er virkelig ærgerlig over, at regeringen ikke har haft modet til at levere et reelt bud på, hvordan de kan leve op til klimaloven og løftet om 70% reduktion i 2030.
- Selvom det giver god mening, at hæve energiafgifter for virksomhederne, er det jo blot endnu et lille tiltag, som slet slet ikke er tilstrækkeligt for at nå vores høje klimamålsætninger.
- Vi er rigtig mange som havde håbet, at regeringen ville komme med et konkret bud på hvordan en CO2-afgift skulle se ud, og hvad prisen på forurening af klimaet skal koste. I stedet er det blevet til endnu et politisk hjørnespark.
- Vi bør som minimum politisk beslutte, at vi i 2030 skal have en fuldt indfaset afgift på alle drivhusgasser, som omfatter alle sektorer og hvor afgiften følger klimarådets anbefaling på 1.500 kroner per ton CO2.
- Som regeringens egen klimarådgiver har påvist, så bliver prisen for at nå 70 procent målsætningen dyrere desto længere vi venter. Så når regeringen bliver ved med at sparke bolden til hjørne og udskyde reduktionerne af drivhusgasser, sender de i virkeligheden en langt større regning videre til os alle sammen. Det er trist for klimaet - og dårlig købmandskab.
Sammen med CEPOS, SMVdanmark, CONCITO og Kraka indgik Danmarks Naturfredningsforening tilbage i juni 2020 en alliance for en CO2-afgift.
Kontakter
Emil NielsenPressechef
Tlf:31193246emil@dn.dkBilleder
Information om Danmarks Naturfredningsforening
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Grøn koalition: Drop principper om slappe miljøkrav10.7.2025 06:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark bør droppe principper om minimumsimplementering af EU's regler for miljø- og naturbeskyttelse, opfordrer en række grønne organisationer og tænketank til i fælles opråb.
Danmarks Naturfredningsforening jubler over trawlfrie områder – men kritiserer suspendering af klimaafgift2.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fiskeri med bundslæbende redskaber er en af de store trusler mod havnaturen og havets biodiversitet. Derfor er der begejstring hos Danmarks største naturorganisation over, at et flertal i Folketinget nu vil gøre en stor del af de indre danske farvande fri for bundslæbende redskaber. Organisationen skoser dog beslutningen om at suspendere fiskeriets klimaafgift og udskyde ambitionen om at indføre et fuldt dokumenteret fiskeri til 2033.
DN, WWF og Sportsfiskere i hård kritik af fiskeriminister: Åbner igen for muslingeskrab i beskyttet natur27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Naturfredningsforening, WWF Verdensnaturfonden og Danmarks Sportsfiskerforbund retter skarp kritik mod regeringen og fiskeriminister Jacob Jensen for at forringe naturbeskyttelsen i Limfjorden. Ministeren åbner for muslingeskrab i beskyttet natur, selvom muslingeskrab er dokumenteret skadeligt for havbunden. Store dele af Limfjorden er hårdt ramt af blandt andet forurening fra landbrug, bundtrawl og muslingeskrab.
Nyt naturprojekt skal hjælpe ørreden i Damvad Å25.6.2025 14:05:03 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Naturfredningsforening Egedal og Egedal Kommune har slået sig sammen om et fælles projekt. Sammen med skoleelever vil de løfte biodiversiteten i Damvad Å – bl.a. med fokus på ørreden. Parterne har fået 60.000 kr. i støtte til formålet af VELUX FONDEN.
Sjaskvåd Sankthans: Giv det ubrugte sankthansbål til dyrene23.6.2025 16:45:21 CEST | Pressemeddelelse
Bliver årets sankthansbål aldrig tændt på grund af regn og blæst? Grenene fra bålet kan være guld værd for pindsvin, insekter og fuglene i haven, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum