DN: Fantastisk at de største giftgrunde i Danmark nu skal ryddes op
Årtiers tovtrækkeri og stilstand bliver nu erstattet af handling. Langt om længe kan arbejdet med at få ryddet op i de 10 største forureningsgrunde – de såkaldte generationsforureninger – i Danmark påbegynde.
Præsident for Danmarks Naturfredningsforening Maria Reumert Gjerding siger:
- Afspærrede badestrande, forbud mod fiskeri og ”Ingen adgang” skilte i naturområder skal der nu endelig gøres op med. Rigtig mange mennesker er blevet påvirket af de her forureninger i rigtig mange år. Jeg er så glad for, at vi nu endelig kan komme i gang med at få ryddet op og genoprette nogle naturskønne områder. Det skylder vi i den grad vores børn og børnebørn.
Det handler om 50-60 år gamle forureninger, som har lukket badestrande, fiskeri og færden på naturområder i Danmark i rigtig mange år ved ex Harboøre Tange, Kærgård Klitplantage, Grindsted og jordforureninger i Hovedstadsområdet.
Der bliver nu med finansloven afsat 630 mio. kr. til at gennemføre første fase af oprydningsarbejdet af de største jordforureninger i Danmark. Det handler om jordforureninger, som er ekstraordinære både i omfang og krav til håndtering og oprydning.
Fase 1 strækker sig fra 2020 til 2026 og omfatter:
- Oprensning på Høfde 42 ved Harboøre Tange (Lemvig kommune)
- Oprensning af Cheminovas gamle fabriksgrund (Lemvig kommune)
- Oprensning af Kærgård klitplantage (Varde kommune)
- Afværge-anlæg til forureninger fra fabriksgrunden i Grindsted (Billund kommune)
- Afværge-anlæg til grundvandsforureningerne Lundtoftevej 150-160 (Lyngby-Taarbæk kommune)
- Afværge-anlæg til grundvandsforureningerne Naverland 26 A og B (Albertslund kommune)
- Afværge-anlæg til grundvandsforureningerne Vestergade 5 (Frederikssund kommune)
- Fjernelse af hotspot ved Himmark Strand og forberedelse af oprensning (Sønderborg kommune)
Danske Regioners samlede plan for oprydning af generationsforureninger, marts 2020:
https://www.regioner.dk/media/13094/plan-for-generationsforureninger-marts-2020.pdf
Kontakter
Emil NielsenPressechef
Tlf:31193246emil@dn.dkInformation om Danmarks Naturfredningsforening
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Kritisk stort iltsvind: Naturfredningsforening opfordrer til indsats mod de mest kvælstofforurenende marker5.9.2025 12:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Iltsvindet i de danske farvande tegner til at blive det værste i 23 år, viser ny rapport fra Aarhus Universitet. Danmarks Naturfredningsforening opfordrer regeringen og Folketingets partier til at målrette kommende skærpede kvælstofkrav mod de marker, der forurener fjordene mest.
7 ud af 10 forældre vil have deres børn mere ud i naturen1.9.2025 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn bruger mindre tid i naturen i dag, end deres forældre gjorde som børn. Det vurderer størstedelen af forældrene i hvert fald selv ifølge ny undersøgelse, der også viser et udbredt ønske om at få børnene mere ud. I dag starter Naturens Uge, der netop skal inspirere børnene og deres forældre til at tilbringe mere tid i naturen.
Natur på skoleskemaet: 144.000 børn skal udforske naturen i næste uge26.8.2025 09:55:58 CEST | Pressemeddelelse
Uge 36 er Naturens Uge, og i hele landet rykker skoler og dagtilbud udendørs for at gå på opdagelse i den lokale natur. Ugen skal inspirere børnene til at tilbringe mere tid i naturen, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening, der står bag den landsdækkende naturuge.
Jacob Mark ny afdelingschef i Danmarks Naturfredningsforening11.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største grønne organisation får ny afdelingschef for den faglige og politiske afdeling, Natur og Miljø.
Grøn koalition: Drop principper om slappe miljøkrav10.7.2025 06:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark bør droppe principper om minimumsimplementering af EU's regler for miljø- og naturbeskyttelse, opfordrer en række grønne organisationer og tænketank til i fælles opråb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum