Discountkæde fortsætter sin ekspansion i Danmark: Lidl køber yderligere ti butikker
11.9.2023 06:30:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl styrker nu sin tilstedeværelse yderligere i Danmark. I februar købte discountkæden fire Aldi-butikker og flere ejendomsprojekter. Nu annoncerer Lidl købet af yderligere ti butikker. Med udvidelsen er Lidl nu oppe på 154 butikker på tværs af Danmark.

Dagligvarekæden Lidl har gennemført opkøbet af ti tidligere Aldi-butikker gennem Rema 1000. På ti af adresserne vil Lidl åbne nye dagligvarebutikker den kommende tid. De nye butikker er beliggende i Slagelse, Stege, Væggerløse, Bjerringbro, Brande, Esbjerg, Hirtshals, Holstebro, Viborg og Aabybro.
"Vi satte os et ambitiøst mål om at nå 150 butikker i det nuværende forretningsår. Med disse ti nye lokationer når vi nu op på 154 butikker. Det er en ekspansion uden sidestykke i Lidl Danmarks historie. En udvikling vi er meget stolte af. Alle nuværende butiksmedarbejdere fra de pågældende Aldi-butikker får tilbudt ansættelse i Lidl, og vi glæder os til at tage imod både nye medarbejdere og ikke mindst vores kunder i de pågældende byer," siger Jens Stratmann, administrerende direktør i Lidl Danmark.
Nye byer på Lidl-landkortet
Aftalen skal på grund af sit omfang godkendes af konkurrencestyrelsen. Når de juridiske aspekter af handlen er på plads, begynder ombygningen af butikkerne, så de lynhurtigt kommer til at fremstå som rendyrkede Lidl-butikker.
"Flere af de nye butikker er i byer, hvor vi hidtil ikke har haft tilstedeværelse. Vi ser det derfor som en god mulighed for at etablere os i nye områder. Det er fantastisk, at vi nu kan tilføje endnu flere nåle på Danmarkskortet og derved nå ud til endnu flere danskere. Så snart det er muligt, går vi i gang med ombygningen af de nye butikker, og i den forbindelse er vi også åbne for ansøgninger, da vi altid er på udkig efter dygtige kollegaer," fortæller Mads T. Nielsen, udviklings- og ejendomsdirektør i Lidl.
I maj annoncerede dagligvarekæden, at man udfaser al salg af tobak inden udgangen af 2028. Som et led i dette vil alle nye Lidl-butikker ikke have tobak på hylderne – det gælder derfor naturligvis også på de ti nye adresser.
Fakta:
Disse butikker bliver omdannet til Lidl dagligvarebutikker:
Ndr. Ringgade 24, 4200 Slagelse
Vasen 2, 4780 Stege
Stovby Ringvej 5B, 4873 Væggerløse
Torvegade 5‐9, 8850 Bjerringbro
Chr. Bergs Vej 2, 7330 Brande
Tarphagevej 11, 6710 Esbjerg V
Doggerbanke1/Nørregade 18, 9850 Hirtshals
Vester Skolevej 2, 7500 Holstebro
Vestergade 2, 9440 Aabybro
Viborg, Koldingvej 61‐69
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Vigtig kundeinformation4.11.2026 15:15:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl tilbagekalder Gelatelli Protein Ice White Chocolate & Strawberry 4x70g MHD 21.04.2028, da produktet indeholder udeklareret æggeprotein.
Lidl og WWF når milepæl inden for certificeret indkøb af te26.10.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl Danmark har nået sit certificeringsmål for te og markerer dermed en vigtig milepæl i det strategiske partnerskab med WWF Verdensnaturfonden. I dag er 95 % af den te, der anvendes i Lidl Danmarks egne mærkevarer, certificeret efter Rainforest Alliance-, Fairtrade- eller EU’s økologimærke.
Lidl og WWF når milepæl inden for råvareindkøb af kaffe26.10.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lidl Danmark har nået sit certificeringsmål for kaffe og markerer dermed en vigtig milepæl i det strategiske partnerskab med WWF Verdensnaturfonden. I dag er 95 % af den kaffe, der anvendes i Lidl Danmarks egne mærkevarer, certificeret efter Rainforest Alliance-, Fairtrade- eller Ø-mærket eller EU’s økologimærke.
Mere end et halvt år i front: Lidl sikrer lave fødevarepriser23.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For sjette måned i træk vinder Lidl Madprisluppens pristest af de billigste hyldevarer i Danmark. I en tid hvor en række priser kun går op, går Lidl forrest i bestræbelserne på at sikre, at prisen på fødevarer går ned, hvilket giver danskerne lidt mere råderum i økonomien.
Vigtig kundeinformation19.10.2026 16:31:17 CEST | Pressemeddelelse
Røget ørred 125 g i varianterne Classic og Black Pepper af mærket Nautica med udløbsdato d. 15.10.2026 og 16.10.2026 tilbagekaldes grundet risiko for listeria.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum