Din idé kan blive til virkelighed med støtte fra Norlys Vækstpulje

Fordelt på tre årlige ansøgningsrunder uddeler Norlys Vækstpulje hvert år 50 millioner kroner til gode formål, der kommer Norlys’ 735.000 jyske andelshavere til gavn.
- I foråret uddelte Norlys Vækstpulje 17,4 millioner til 231 gode projekter. Om kort tid får ansøgerne fra den seneste ansøgningsrunde besked om, hvorvidt deres projekt modtager støtte, og samtidig har vi nu åbnet for ansøgninger til årets sidste runde. Så hvis du har en spændende idé, der kan være med til at gavne fællesskabet i dit lokalområde, er det altså nu, du skal i gang med at søge, siger Steen Thomsen, som er vækstpuljeansvarlig i Norlys.
Norlys Vækstpulje har fire lokale bestyrelser, som er valgt blandt energi- og telekoncernens repræsentantskabsmedlemmer, og det er dem, der beslutter, hvilke projekter der skal modtage støtte.
En hjælpende hånd til kultur- og foreningsliv
Det er især kultur- og foreningslivet, der søger støtte fra Norlys Vækstpulje, når de eksempelvis ønsker at opgradere deres nuværende faciliteter eller etablere nye.
- Norlys Vækstpulje har støttet rigtig mange gode små og store projekter, der har bidraget til den lokale udvikling og sammenholdet. Det kan for eksempel være museer, sportsklubber eller måske bare en sammenslutning af borgere, der brænder for deres by. Vi ved, at det betyder meget for den type projekter, der ofte er drevet af frivillige kræfter, og vi er glade for at kunne gøre en forskel, siger Steen Thomsen videre.
Grøn og digital samfundsudvikling
Når det kommer til projekter, der handler om at styrke fællesskabet, er vækstpuljen først og fremmest sat i verden for Norlys’ andelshavere i det jyske. Norlys Vækstpulje vil dog også gerne støtte innovation og iværksætteri, som er med til at fremme den grønne og digitale samfundsudvikling – også selv om ansøgerne ikke er andelshavere.
- Som landets største energi- og telekoncern spiller vi en meget aktiv rolle i den grønne og digitale samfundsudvikling. Derfor vil vi også meget gerne bakke op om gode små og store initiativer, der bidrager til digitalisering og grøn omstilling – også selv om ansøgerne ikke bor inden for det, vi kalder vores ejergeografi og dermed er andelshavere i Norlys, slutter Steen Thomsen.
Norlys Vækstpulje tager imod ansøgninger på norlys.dk, og næste frist er den 1. oktober 2021.
Kontakter
Anne BrandborgKommunikationspartner
Tlf:+45 20250830annbra@norlys.dkBilleder
Links
Information om Norlys
Norlys Vækstpulje giver værdi tilbage til dig
Norlys Vækstpulje støtter innovative tiltag og aktiviteter, der bidrager til fællesskab og en grøn og digital samfundsudvikling. Vækstpuljen uddeler et beløb hvert år – primært til gode initiativer, der gør en forskel for vores 735.000 andelshavere i ejergeografien, der rækker fra lokalområderne i det nordjyske over det midtjyske og ned til det syd- og sønderjyske.
Innovative projekter uden for ejergeografien, der understøtter grøn omstilling og/eller øget digitalisering, er også velkomne til at søge støtte fra Norlys Vækstpulje.
Særligt projekter, der har potentiale til at skabe nye arbejdspladser, eller på anden vis kan skabe værdi for store dele af befolkningen og samfundet, vil komme i betragtning.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
September lægger ud med flere høje prisudsving10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag topper den rene elpris med 2,05 kr/kWh, men byder samtidig på priser ned til 0,58 kr/kWh. Det er langt fra første gang i denne måned, at elprisen svinger med mere end én krone, og det vil vi se mere til i fremtiden.
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum