DIF tror fortsat på nyt rostadion
19.1.2021 13:00:42 CET | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Det efterhånden langvarige projekt omkring et nyt kommende rostadion i Bagsværd er udskudt igen, efter en af flere dispensationer til at begynde en modernisering af forholdene på Bagsværd Sø er trukket tilbage af Miljø- og Fødevareklagenævnet.
Den nye afgørelse betyder blandt andet, at der omkring rostadionets startanlæg ikke må fældes træer og graves i bredden, så anlægget kan udvides til at have flere baner med den nødvendige vanddybe, hvilket er afgørende for, at de danske eliteroere kan træne optimalt samt, at det nye rostadion kan leve op til internationale standarder.
Afgørelsen ærgrer DIF’s formand, Niels Nygaard, men han har på ingen måde opgivet troen på, at moderniseringen af Bagsværd Rostadion bliver en realitet:
”Sidste år blev der givet grønt lys til byggeriet. Nu er det grønne lys så blevet rødt igen, og det er vi naturligvis frustrerede over. Men vi tror bestemt stadig på, at projektet vil lykkes, og vi vil kæmpe videre for at finde løsninger for at tilgodese alle parter. Jeg sikker på, at vi snart kommer i mål på bedst mulige vis med dette fantastiske projekt, som mange gode samarbejdspartnere støtter op omkring – ikke mindst fordi byggeriet netop foregår i respekt for og samspil med den fantastiske natur i området,” siger Niels Nygaard. Han fortsætter:
”På dansk idræts vegne er moderniseringen af Danmarks Rostadion ved Bagsværd Sø utrolig vigtig, hvis vi fortsat skal kunne levere topresultater i dansk roning. Det er helt afgørende for dansk ronings olympiske muligheder, at træningsvilkårene på vandet er i international standard, og det er vitalt for muligheden for at bibeholde muligheden for olympiske medaljer, som dansk roning har været leveringsdygtig i ved hvert eneste OL siden 1996.”
Yderligere kommentarer:
Niels Nygaard, formand i DIF, mobil 20 73 71 12
Kontakter
Jacob AndersenRedaktør
43262029
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Stærk opbakning skal løfte DIF DM-ugen til næste niveau27.3.2026 08:18:44 CET | Pressemeddelelse
Nykredit og Spar Nord går ind som hovedpartnere for DIF DM-ugen og giver Danmarks største medaljefest et markant løft.
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
