DIF: Tilfredshed med regeringsgrundlag
14.12.2022 15:14:02 CET | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse

Den nye SVM-regering præsenterede i dag sit regeringsgrundlag. I grundlaget har det frivillige idrætsliv fået en fremtrædende placering. Det bliver i grundlaget understreget, hvilken enorm værdi det giver, når danskerne i foreningslivet mødes på tværs af geografiske, sociale, økonomiske og etniske skel.
Regeringen vil arbejde for at styrke det frivillige idræts- og foreningsliv, gøre det nemmere at rekruttere og fastholde frivillige samt sikre foreningslivet stabile rammevilkår.
”Alt dette er et kæmpe skulderklap til alle de frivillige kræfter i foreningslivet og den indsats, som bliver leveret ude i foreningerne og i forbundene. Jeg er meget tilfreds med, at regeringen påskønner værdien af foreningslivet og opfatter det som en central aktør i det danske samfund,” siger formand for DIF, Hans Natorp.
Der står i regeringsgrundlaget også, at regeringen vil understøtte arbejdet i ’Bevæg dig for livet’, indsatsen i eliteidrætten, talentudviklingen og arbejdet med at skaffe store idrætsevents til Danmark.
Konstruktiv samarbejdspartner
Desuden vil regeringen gøre en særlig indsats for de unge, som hverken er i uddannelse eller på arbejdsmarkedet, hjælpe mennesker med svær overvægt, hjælpe unge med trivselsproblemer og sikre alle unge en adgang til fritidslivet. Det er indsatsområder, hvor DIF vil byde sig til.
”Foreningsidrætten er en vigtig samfundsaktør. Vi løfter og skal løfte et samfundsansvar. Derfor står vi også fra første dag klar som en konstruktiv samarbejdspartner for den nye regering. Vi har konkrete bud på, hvordan idrætten kan hjælpe i forhold til disse store dagsordener, og jeg ser virkelig meget frem til samarbejdet,” siger Hans Natorp.
Nøgleord
Kontakter
Hans NatorpFormand for Danmarks Idrætsforbund
Tlf:31444015hna@dif.dkLars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
18-årig svømmer er Årets Fund i dansk idræt 202525.2.2026 14:14:45 CET | Pressemeddelelse
En prominent navneliste bliver nu udvidet med svømmeren Martine Damborg, der i dag har modtaget Danmarks ældste idrætspris, Årets Fund, som uddeles af Politiken, Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

