DIF: Tilfredshed med regeringsgrundlag
14.12.2022 15:14:02 CET | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse

Den nye SVM-regering præsenterede i dag sit regeringsgrundlag. I grundlaget har det frivillige idrætsliv fået en fremtrædende placering. Det bliver i grundlaget understreget, hvilken enorm værdi det giver, når danskerne i foreningslivet mødes på tværs af geografiske, sociale, økonomiske og etniske skel.
Regeringen vil arbejde for at styrke det frivillige idræts- og foreningsliv, gøre det nemmere at rekruttere og fastholde frivillige samt sikre foreningslivet stabile rammevilkår.
”Alt dette er et kæmpe skulderklap til alle de frivillige kræfter i foreningslivet og den indsats, som bliver leveret ude i foreningerne og i forbundene. Jeg er meget tilfreds med, at regeringen påskønner værdien af foreningslivet og opfatter det som en central aktør i det danske samfund,” siger formand for DIF, Hans Natorp.
Der står i regeringsgrundlaget også, at regeringen vil understøtte arbejdet i ’Bevæg dig for livet’, indsatsen i eliteidrætten, talentudviklingen og arbejdet med at skaffe store idrætsevents til Danmark.
Konstruktiv samarbejdspartner
Desuden vil regeringen gøre en særlig indsats for de unge, som hverken er i uddannelse eller på arbejdsmarkedet, hjælpe mennesker med svær overvægt, hjælpe unge med trivselsproblemer og sikre alle unge en adgang til fritidslivet. Det er indsatsområder, hvor DIF vil byde sig til.
”Foreningsidrætten er en vigtig samfundsaktør. Vi løfter og skal løfte et samfundsansvar. Derfor står vi også fra første dag klar som en konstruktiv samarbejdspartner for den nye regering. Vi har konkrete bud på, hvordan idrætten kan hjælpe i forhold til disse store dagsordener, og jeg ser virkelig meget frem til samarbejdet,” siger Hans Natorp.
Nøgleord
Kontakter
Hans NatorpFormand for Danmarks Idrætsforbund
Tlf:31444015hna@dif.dkLars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Bevægelse og indlæring hænger tæt sammen11.9.2026 13:57:23 CEST | Pressemeddelelse
Nye dårlige målinger i PISA-undersøgelsen giver god grund til at samles og knække koden til bedre indlæring. DIF, Danmarks Idrætsforbund, deler gerne ud af al den indsamlede viden, der viser, at hvis bevægelse er en naturlig del af undervisningen bliver trivsel og indlæring bedre.
Vigtig info om akkreditering til OL i Los Angeles 20282.9.2026 11:12:39 CEST | Pressemeddelelse
Det er nu muligt for skrivende journalister, (still)fotografer og ikke-rettighedshavende tv- og radiostationer at ansøge om at blive akkrediteret til at dække OL i Los Angeles. Muligheden for at søge om akkreditering lukker allerede 23. oktober 2026 og åbner ikke igen.
Nyt mødested gør det nemt at opleve naturen tæt på Roskilde26.8.2026 16:27:13 CEST | Pressemeddelelse
Et godt udgangspunkt for oplevelser i den bynære natur er den nye friluftsgarage ved Sankt Hans i Roskilde. Her kan foreninger, skoler og familier mødes, klæde om og spise madpakken.
Presseinvitation: Nyt mødested gør det nemmere at få oplevelser i den bynære natur20.8.2026 10:15:16 CEST | Presseinvitation
I næste uge bliver et nyt mødested for friluftsoplevelser indviet i Roskilde og pressen er inviteret med til arrangementet. Det er tirsdag den 25. august kl. 16-18 og adressen er Karoline Ebbesens Plads 5, Sankt Hans, 4000 Roskilde.
Team Esbjerg og EfB skal hjælpe unge voksne videre i livet13.8.2026 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Team Esbjerg, EfB, Sport Event Park Esbjerg (SEPE) og Esbjerg Kommune bliver en del af Startblokken, et initiativ under Danmarks Idrætsforbund, der skal hjælpe unge voksne langt fra job og uddannelse godt videre i livet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

