DIF, Team Danmark og Danske Spil indgår samarbejde

Fælles pressemeddelelse fra DIF, Team Danmark, Sport One Danmark og Danske Spil:
Når Danmarks Idrætsforbund (DIF) for første gang afholder DM-ugen i sommeren 2022, bliver det med Danske Spil som partner. Ligesom Danske Spil er med ombord, når de danske atleter tager til vinter-OL i Kina om cirka 100 dage. Det nye partnerskab indeholder desuden prisen ’Årets Idrætsforening’ samt andre breddeidrætsinitiativer.
Partnerskabet understreger ifølge Niels Erik Folmann, der er adm. direktør i Danske Licens Spil, Danske Spils engagement i dansk sport.
”Det engagement ser vi frem til at manifestere ved konkrete aktiviteter i samarbejdet med DIF og Team Danmark. For Danske Spil har breddeidrætten og eliteidrætten altid været afhængige størrelser, og vi støtter derfor begge dele med glæde.”
Samarbejdet er indgået via Sport One Danmark, der varetager Team Danmark og DIF’s kommercielle interesser.
”I samarbejdet med Sport One Danmark, Team Danmark og DIF har vi fundet en stærk kommerciel platform, der giver os mulighed for at understøtte idrætten i Danmark på flere niveauer, samtidig med at vi ser et værdi- og interessefællesskab komme stærkt til udtryk,” siger Niels Erik Folmann.
DIF: Stort potentiale i samarbejdet
I idrætten glæder man sig over mulighederne i det nye partnerskab, som foreløbig gælder frem til begyndelsen af 2023.
”Vi er meget stolte over vores nye partnerskabsaftale med Danske Spil, fordi den indeholder de to ben, som DIF står på – bredde- og eliteidrætsbenet. Eksempelvis bliver Danske Spil partner på DM-ugen, hvor vi afvikler en folkefest i eliteidrættens tegn i Aalborg,” siger Hans Natorp, der er formand for DIF, og fortsætter:
”Sammen skal vi også kåre ’Årets Idrætsforening’ og hylde de danskere, der ikke vinder medaljer, men bare elsker at dyrke idræt. Vi ser store potentialer med partnerskabet.”
I Team Danmark glæder Peter Fabrin, der er adm. direktør, sig over, at Danske Spil i den kommende tid støtter danske eliteidrætsatleter.
”Eliteidrætten samler Danmark på kryds og tværs, når vi i fællesskab jubler over store danske sportspræstationer. Vi er rigtig glade for og stolte over, at Danske Spil vil være med til at understøtte Team Danmarks arbejde for atleterne og udviklingen af dansk eliteidræt, der giver os alle sammen mange store oplevelser,” siger Peter Fabrin.
Partnerskabet omfatter blandt andet kåringen af ’Årets Idrætsforening’, der finder sted den 8. januar 2022, DM-ugen, der løber af stablen i uge 25 i 2022, og vinter-OL i Beijing fra den 4. til 20. februar 2022. Aftalen løber frem til udgangen af februar 2023 og tilfører idrætten et millionbeløb.
Yderligere info
-Niels Erik Folmann, adm. direktør i Danske Licens Spil, tlf: 40205051
-Hans Natorp, formand for DIF, tlf: 31444015
-Peter Fabrin, adm. direktør for Team Danmark, tlf: 20467722
-Didrik Fjeldstad, adm./kommerciel direktør for Sport One Danmark, tlf: 31424260
Nøgleord
Kontakter
Jakob DraminskyOL-presseansvarlig
43262024
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum