DI: Vigtigt at sikre flere elever til erhvervsgymnasiet

DI havde i den nye politiske aftale om elevfordeling til gymnasierne håbet på et stærkere fokus på at understøtte søgningen mod de erhvervsgymnasiale uddannelser. De peger mere direkte mod erhvervsuddannelser og andre erhvervsrettede uddannelser, som er efterspurgte af virksomhederne.
- Elevfordelingsaftalen tager sigte på, at der stadig kan optages lige så mange elever på hhx og htx som hidtil. Det er vigtigt for virksomhederne. Jeg havde dog gerne set, at politikerne fastslog med større sikkerhed, at væksten i hhx og htx ikke bliver begrænset i de kommende år. Flere unge fra erhvervsgymnasiet vil bidrage positivt til at få uddannet flere faglærte og flere med andre erhvervsrettede uddannelser, som er efterspurgte hos virksomhederne. Det er også vigtigt for at fremme den grønne omstilling, hvilket også blev slået fast i statsministerens tale ved Folketingets afslutningsdebat, siger viceadm. direktør i DI Kim Graugaard.
Aftalen har desuden til formål at fastholde elever på gymnasier udenfor de større byer.
- Det er positivt, at politikerne tager hånd om udfordringen med at opretholde attraktive gymnasietilbud i de tyndt befolkede områder, hvor der vil være klart færre unge de kommende 10 år. Det er der behov for. Det er dog vigtigt, at politikerne fremover understøtter flere campus-samarbejder, især i de tyndtbefolkede områder, hvor der er få unge. For det er på længere sigt ikke den bedste løsning at holde hånden under mange små institutioner, som ville være stærkere i et samarbejde, hvor også de lokale virksomheder bidrager. Det ser vi frem til en fortsat dialog med regeringen om, siger Kim Graugaard, der understreger, at udviklingen på gymnasieområdet skal følges tæt i de kommende år for at komme uheldige konsekvenser af aftalen i forkøbet.
- DI bakker fuldt op om, at udviklingen på gymnasie-området skal følges tæt. Det er en stor og kompleks aftale, hvor det er yderst vanskeligt på forhånd at kende udfaldet. Fra DI’s side vil vi især være opmærksomme på, at der ikke kommer utilsigtede fald i optaget på de erhvervsgymnasiale uddannelser. Tværtimod skal der være plads til fortsat vækst på erhvervsgymnasiet, siger Kim Graugaard.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fra Kim Graugaard gennem pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

