DI: Væsentlig flere test kan rykke genåbningen nærmere

- Store dele af samfundet, herunder dansk erhvervsliv, har nu været lukket nede i en fryser i rigtig lang tid. Langt flere test kan være med til tø dem og vores samfund op igen. Øget testkapacitet er en afgørende del af både en kortsigtet og langsigtet genåbning af det danske samfund, og det er første skridt mod et egentlig digitalt coronapas, som vi har foreslået. Et coronapas med oplysninger om test, vaccine og immunitet er en af de vigtigste nøgler til genåbningen af samfundet, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
DI har selv for nylig fremlagt en plan for genåbning af det danske samfund, som bl.a. indeholder forslag til en ny, offensiv teststrategi.
- Der er ingen tid at spilde, hvis vi skal være klar til en ny strategi med brug af test i en helt anden målestok end hidtil. Derfor opfordrer vi regeringen til at fremskynde den kommende udbudsproces.
DI roser også, at teststrategien omfatter en markant øget brug af kviktest og nye teknologiske løsninger.
- Kviktest er en vigtig del af testberedskabet, og det er naturligt, at den kommende teststrategi også kommer til at inkludere nye teknologiske løsninger. Og testfaciliteterne skal være der, hvor der er brug for dem. Det er en opgave, som de private aktører står klar til allerede nu, siger Lars Sandahl Sørensen.
DI mener, at testkapaciteten skal bruges ikke blot i forhold til genåbning af skoler men hele samfundet. Det kræver en forøgelse til minimum 500.000 test om dagen. I øjeblikket bliver der foretaget omkring 150.000 test om dagen. Derfor er inddragelse af de private aktører nødvendig til at løfte opgaven.
- En væsentlig større testkapacitet med kviktest og nye teknologiske løsninger vil sammen med en fleksibel strategi kunne bane vejen for en hurtigere og mere sikker genåbning. Hvis store dele af befolkningen bliver testet hyppigt og sørger for at gå i selvisolation, hvis de er smittet, samtidig med at stadig flere bliver vaccineret, vil en hel eller delvis genåbning af blandt andet skoler, uddannelsesinstitutioner, detail- og specialforretninger, virksomheder, kultur- og fritidsaktiviteter efter alt at dømme være inden for rækkevidde, siger Lars Sandahl Sørensen.
Læs DI’s forslag til genåbningsplan her
Yderligere oplysninger fås hos pressechef Søren Langelund, tlf. 2091 9335, e-mail slan@di.dk
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressechef Søren Langelund, tlf. 2091 9335, e-mail slan@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
KV25-analyse: Kæmpe kommunale forskelle i virksomhedernes samfundsbidrag17.11.2025 10:13:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk erhvervsliv leverer et rekordhøjt bidrag til samfundet på 754 mia. kr., men hvilke kommuner leverer egentlig mest og mindst? Find din kommune på listen.
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

