DI: Utilfredsstillende at det er blevet dyrere og mere besværligt at drive virksomhed

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) har i dag sendt en redegørelse til Folketinget, der viser udviklingen i danske virksomheders administrative byrder i 2019 og 2020. Det er regeringens ambition at lette erhvervslivets administrationsbøvl, men redegørelsen viser desværre, at det går i den gale retning. Nettoresultatet en samlet lettelse på 387 mio. kr., men det skyldes alene en stigning i fartgrænserne, altså færre timer for lastbiler på motorvejene. Frataget fartgrænserne fortæller redegørelsen om en klar vækst i indberetningsbyrderne. Det er utilfredsstillende, mener DI.
- Det betyder, at virksomhederne nu bruger mere tid og flere ressourcer end tidligere på bl.a. indberetninger til myndighederne og omstilling til nye krav og regler. Det forringer virksomhedernes konkurrencekraft og deres muligheder for at skabe udvikling, vækst og beskæftigelse, siger DI's chef for regelforenkling og SMV-politik Lars Holm Nielsen.
- I DI ser vi ser naturligvis hellere, at regeringen gør det lettere for virksomhederne, hvilket vi stoler på er ambitionen. For eksempel bør det være administrativt lettere at blive mere digitale og bæredygtige i stedet for, at virksomhederne skal bruge øget tid på indberetninger, omstillinger til nye krav og lignende, der forringer deres produktivitet og muligheder. DI samarbejder gerne med regeringen om at øge afbureaukratiseringen, siger Lars Holm Nielsen.
Danske virksomheder tog ellers godt imod budskaberne fra erhvervsminister Simon Kollerup, da han i august meldte klart ud, at det er hans personlige ambition, at regler for virksomhederne skal være enklere at forstå, efterleve og kontrollere. Det er ministerens mål, at det bliver lettere at starte og drive virksomhed i Danmark. Men nu hvor vi ser de konkrete tal for udviklingen i erhvervslivets administrative byrder i 2019 og 2020 er kendsgerningen, at det desværre ikke er lykkedes.
- Øget bøvl rammer alle danske virksomheder – og går især hårdt udover de mindste. Eksempelvis bruger virksomhederne alt for meget tid på indrapporteringer til det offentlige. Særligt i et land, hvor vi bryster os af at være helt fremme på digitalisering, undrer det mig, at myndighederne ikke er bedre til at dele og gøre brug af de data, som virksomhederne troligt indberetter. I DI har vi eksempelvis en ambition om, at én oplysning kun skal indrapporteres til det offentlige én gang til ét enkelt sted, siger Lars Holm Nielsen.
- I DI stoler vi på regeringens og erhvervsministerens klare ambition at styrke erhvervslivets overlevelsesmuligheder og konkurrencekraft ved at reducere administrative byrder og forenkle reglerne mest muligt. Nu håber vi den negative udvikling snart vendes, siger Lars Holm Nielsen.
De dyre administrative stramninger kommer oveni regeringens skattestigninger til erhvervslivet på 13-14 mia. kr. DI har i sin 2030-plan indregnet en lettelse i administrative bryder på 6 mia. kr.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger hos DI’s chef for regelforenkling og SMV Lars Holm Nielsen, 2013 7756
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-udspil skal styrke folkeskolen og de unges vej til arbejdsmarkedet27.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange står Danmark over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i vores unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
DI-ros til K og regeringen: God finanslov til danskerne23.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Øget beskæftigelsesfradrag til ældre er blandt højdepunkterne i finansloven, lyder det fra Dansk Industri, der også roser Konservative for at gå aktivt ind i den politiske løsning
Organisationer i fælles erklæring: Alle lærlinge skal møde trygge lærepladser og respektfulde fællesskaber23.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som opfølgning på DR’s programserie ”Livet som lærling” om trivslen blandt lærlinge i bygge- og anlægsbranchen går elevorganisationer, fagforeninger, arbejdsgivere og erhvervsskoler nu sammen i en fælles erklæring.
Europa-Parlamentets forsinkelser truer konkurrenceevne og velstand22.10.2025 17:41:45 CEST | Pressemeddelelse
Der blev sidste uge indgået en aftale mellem politiske grupper i Europa-Parlamentet om at stemme ja til en stor regelforenklingspakke om bæredygtighed. I dag har et flertal af EU-parlamentarikerne alligevel stemt nej til kompromiset, og det er et bittert tilbageslag for Europa.
DI om forskningsudspil: Investér i fremtidens teknologi22.10.2025 12:25:19 CEST | Pressemeddelelse
Der er mange gode takter i regeringens forslag til strategiske prioriteter for forskning og innovation. Det er helt afgørende, at vi i de kommende år løfter kritisk teknologi endnu mere for at kunne konkurrere internationalt, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

