DI: Uden løsninger fra Datatilsynet mister Danmark digitalt momentum

Kommunerne har investeret massivt i digitale læringsmidler for at give børnene den bedste undervisning. De digitale læringsplatforme og undervisningsmidler er et uvurderligt værktøj i folkeskolen, og det er helt ødelæggende, hvis der nu bliver skabt tvivl om brugen af dem.
- Når Datatilsynet skaber så stor tvivl om en digital læringsplatform, bør de også hjælpe virksomheder og myndigheder med, hvordan de overholder de komplicerede regler. Denne sag viser med al tydelighed, at Datatilsynet bør have en mere støttende tilgang, så vi får mere fokus på løsninger, fremfor at der bliver skabt tvivl og usikkerhed. Det er simpelthen ikke i orden at kaste kommunerne ud i denne usikkerhed kort før skolestart, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Når eleverne arbejder med deres Chromebooks, bliver der sendt oplysninger mellem computeren og Googles programmer i ”skyen”. Datatilsynet mener ikke, at Helsingør Kommune har ordentlig sikkerhed for, at der ikke i den forbindelse bliver udleveret personlige oplysninger om børnene til tredjepart.
Med Datatilsynets afgørelse bliver der også skabt usikkerhed om de it-løsninger, som virksomheder bruger eller leverer. Cloudservices er en udbredt del af de digitale løsninger i Danmark, da de er både sikre og fleksible, mener DI.
- Vi er simpelthen nødt til at finde nogle pragmatiske løsninger nu, ellers mister Danmark sit digitale momentum, siger Rikke Hougaard Zeberg.
- Der er ingen tvivl om, at vi skal passe godt på vores data, og som Datatilsynet peger på i dette tilfælde, skal kommunerne være ekstra forsigtige, når det handler om børns data. Men vi er ved at være derhenne, hvor det er umuligt at leve op til GDPR-reglerne, selvom man er meget omhyggelig med at vurdere alle tænkte situationer, der kan opstå i fremtiden. Beskyttelse af grundlæggende rettigheder er uhyre vigtigt, men vi skal gøre det på den rigtige måde.
- Rigtig mange af de digitale løsninger, som er med til at gøre Danmark til et rigt og moderne samfund, vil have de samme udfordringer. Afgørelsen fra Datatilsynet betyder, at mange skoler efter sommerferien kan risikere at stå uden de digitale redskaber, som de har bygget undervisningen op omkring, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
Presserådgiver Claus Kaae-Nielsen clkn@di.dk eller 23326829
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse
En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum