DI Topmødet 2022: tre statsministerkandidater, tre kongemagere og 2000 erhvervsledere m.fl. drøfter tidens store udfordringer

Turbulente tider med krig og global økonomisk uro. Knuder i verdenshandelen og en lang kø af dilemmaer. Samtidig står samfundet med den alvorligste mangel på medarbejdere i mange år. Der er nok at tale om - og lige rundt om hjørnet venter et folketingsvalg.
Pressen inviteres til
DI Topmødet 2022,
Tirsdag den 27. september kl. 13.00,
Royal Arena,
Hannemanns Allé 18-20, 2300 København
Hvilke styrkepositioner skal bringe Danmark og danske virksomheder videre? Har moderne virksomhedsledere fået ny jobbeskrivelse? Hvordan driver vi fortsat de store transformationer på bl.a. det grønne og digitale område?
På programmet til DI Topmødet 2022 er bl.a.:
- H.K.H. Kronprinsessen overrækker DI Prisen 2022. DI Prisen overrækkes i år til en virksomhed, der har udviklet produkter eller services, som gør Danmark til et teknologisk klimaforegangsland.
- Statsministeren Mette Frederiksen og de to borgerlige statsministerkandidater, Jakob Ellemann-Jensen og Søren Pape Poulsen, giver deres bud på Danmarks retning efter et valg.
- Vi krydser klinger med de potentielle parlamentariske "kongemagere" Sofie Carsten Nielsen, Lars Løkke Rasmussen og Inger Støjberg.
- Korrespondent og Kina-ekspert Christina Boutrup og Ulrik Vestergaard Knudsen fra OECD gør os klogere på en ny tids globale udfordringer og dilemmaer sammen med Mads Nipper fra Ørsted og Peder Tuborgh fra Arla.
- Inspiration fra en perlerække af forskellige virksomheder inden for mange grene af danske erhvervsliv – lige fra fødevarer til finans og fra energi til e-sport
- Tre unge mennesker med globalt udsyn rækker hånden ud til løsninger på tværs af generationer
Se hele programmet for DI Topmødet 2022 her.
Af hensyn til praktik og sikkerhed bedes pressen tilmelde sig topmødet hurtigst muligt.
NB! FOTOGRAFER ER VELKOMNE TIL AT TAGE BILLEDER UNDER TALERNE PÅ TOPMØDET, NATURLIGVIS UNDER HENSYNTAGEN TIL PUBLIKUM OG TV-TRANSMISSION. DER VIL VÆRE PRESSEPOOLS
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

