DI-topchef: Bred regering lover godt for en reformering af Danmark

- Jeg er på Danmarks vegne først og fremmest glad for, at Socialdemokratiet og Venstre sammen med Moderaterne har haft modet til at finde sammen i et forpligtende regeringssamarbejde. Det er et markant nybrud, der vidner om ansvarlighed og lover godt for Danmark. Jeg håber og tror, der bliver tale om både en tiltrængt reformregering og en handlekraftig implementeringsregering.
- En regering ind over midten giver grund til at tro på et opgør med de seneste syv års reformtørke. Så den nødvendige arbejdskraft sikres, og tempoet skrues gevaldigt op, når det kommer til at realisere vores massive ambitioner omkring grøn omstilling, digitalisering, sundhed og uddannelse, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
Giv ny regering reel chance
Lars Sandahl Sørensen forstår godt, at et bredt regeringssamarbejde vil vække skepsis nogle steder, men han håber alligevel på en konstruktiv modtagelse af den nye regering.
- Lad os nu ærligt talt give regeringen en reel chance for at bevise sit værd. Det er altid nemmere at være kritisk for en sikkerheds skyld, særligt når der er tale om nye måder at gøre tingene på. Dansk Industri kommer ikke til at være enig med regeringens ambitionsniveau på alle områder, særligt hvis den ønsker at gøre op med den danske model. Men jeg håber, at de fleste vil lade tvivlen komme den nye regering til gode frem for at dømme den på forhånd.
- Hvis Danmark skal rustes til fremtiden, kommer man ikke uden om beslutninger, som på kort sigt næppe bliver populære, men de sværeste beslutninger er oftest de modigste. Og selvom en bred regering i sig selv ikke er en garanti for tilstrækkeligt ambitiøse løsninger, har den alt andet lige meget bedre forudsætninger for at lykkes end en smal rød regering, siger DI-direktøren.
Massivt reformbehov
DI-topdirektøren glæder sig nu til at se den nye regering få omsat ambitioner til handling.
- Vi står i meget alvorlige tider. Der er usikkerhed overalt i verden og samtidig et massivt reformbehov herhjemme. Derfor står opgaverne i kø, hvis vi skal sikre et fortsat velstående samfund og en realisering af vores grønne klimaambitioner. Det kræver, at vi får tilstrækkeligt med hænder og økonomi til at udvikle samfundet. Den gode nyhed er, at hvis vi nu handler i tide og træffer langsigtede beslutninger, har Danmark bedre forudsætninger for at lykkes end de fleste lande omkring os.
- Derfor glæder det mig også, at det tegner til, at der på en lang række områder er blevet lyttet til mærkesager, som Dansk Industri har kæmpet for i årevis, og jeg ser frem til et stærkt, fremadskuende og konstruktivt samarbejde med både den nye regering og de øvrige ansvarlige partier i Folketinget, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressechef, underdirektør Søren Langelund, tlf. 2091 9335, e-mail slan@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum