DI: Rigtig god ide med erhvervspraktik

- Obligatorisk erhvervspraktik er en rigtig god måde at introducere eleverne til arbejdsmarkedet, og de mulige karriereveje når folkeskolen er overstået, siger formand i DI Trekantområdet adm. direktør Carsten Kind, Interacoustics A/S.
- Det betyder også, at vi i praksis kan vise alle de karrieremuligheder, der er ude i virksomhederne, hvis man har en solid faglig ballast som eksempelvis industritekniker, mekaniker eller murer. Rigtig mange ledere i vores virksomheder i dag har nemlig - som et skridt på karrierevejen - taget en faglig uddannelse.
- Alt for mange unge har valgt deres uddannelse uden at have tilstrækkelig godt kendskab til de mange karrieremuligheder, der findes i de private virksomheder. Det betyder bl.a., at søgningen til erhvervsuddannelserne er faldet igennem de seneste mange år og nu har stabiliseret sig på et lavt niveau, hvilket betyder, at der ganske enkelt er for få, der bliver uddannet til de ofte velbetalte faglærte jobs ude i virksomhederne.
DI Trekantområdet bakker op om portalen, der er oprettet, for at elever og virksomheder finder hinanden.
- Vi ser frem til at følge, hvordan det går med at få alle unge i 8. klasse ud i relevante erhvervspraktikker, men er dog alligevel lidt bekymret for, at de unge og forældrene selv skal finde pladserne. Vi håber derfor, at Vejle Kommune sætter ressourcer af til at hjælpe de elever, der ikke selv lykkes med at finde en erhvervspraktikplads, siger Carsten Kind.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt chefkonsulent Johan H. Pedersen, jhp@di.dk, tlf.: 4084 3207 eller pressekoordinator Bo Hjuler, boh@di.dk, tlf.: 3377 3819.
Billeder
Information om DI Trekantområdet
Følg pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
DI slår alarm: Folkeskoleelevernes faglighed er i frit fald i Trekantområdet5.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange og faldende karaktergennemsnit i folkeskolen står Trekantområdet over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i de unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
DI’s valgbus med erhvervsfolk og lokalpolitikere stopper i Kolding29.10.2025 09:55:49 CET | Presseinvitation
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, kører rundt på landevejene over hele landet op til valget til kommunalbestyrelserne i november og nu kommer bussen til Kolding. På busturen debatterer lokalpolitikere og lokale erhvervsfolk tidens vigtigste emner i lokalpolitik.
DI’s valgbus med erhvervsfolk og lokalpolitikere stopper i Fredericia28.10.2025 10:43:40 CET | Presseinvitation
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri kører rundt på landevejene over hele landet op til valget til kommunalbestyrelserne i november og nu kommer bussen til Fredericia. På busturen debatterer lokalpolitikere og lokale erhvervsfolk tidens vigtigste emner i lokalpolitik.
Middelfart går tilbage i ny stor DI-undersøgelse af erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Middelfart Kommune bliver nr. 42 i Danmarks største undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, som hvert år foretages af Dansk Industri blandt virksomhederne i kommunerne.
Markant fremgang til Fredericia i DI måling af erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredericia Kommune bliver nr. 20 i DI’s årlige måling af Lokal Erhvervsvenlighed - det er en markant fremgang i forhold til 2024, hvor Fredericia blev nr. 49. Det er faktisk en af de bedste placeringer for kommunen i de sidste mange år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


