DI: Restriktioner i Nordjylland er historisk omfattende – nu skal virksomheder og borgere have hjælp

De omfattende restriktioner, som nu indføres i Nordjylland, er dybt alvorlige for alle berørte borgere og virksomheder. Men det er vigtigt at sætte målrettet ind for at bekæmpe det dybt alvorlige lokale smitteudbrud og hurtigt få kontrol om situationen, hvis sundhedsmyndighederne vurderer, der er behov for så drastiske skridt. Nu gælder det om at sikre den fornødne hjælp til alle berørte borgere og virksomheder, gennemføre test af alle borgere i Nordjylland og kommunikere klart til omverdenen, at smitten er under kontrol.
- Restriktionerne i Nordjylland er historisk omfattende, og der er ingen tvivl om, at mange borgere og virksomheder nu bliver særligt hårdt ramt i kampen mod corona. I denne helt særlige situation har vi forståelse for, at der skal handles hurtigt og effektivt for at bekæmpe lokale smitteudbrud og hurtigt sikre kontrol over smitten i regionen, hvis myndighederne vurderer, at der grundlag for så drastiske skridt, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
Konsekvenserne for de berørte virksomheder og borgere kan blive omfattende, så det er afgørende at regeringen og Folketinget er klar med den fornødne hjælp, mener DI.
- Rigtig mange virksomheder og arbejdspladser vil blive voldsomt påvirket, og de yder nu et stort offer af hensyn til resten af samfundet. Det er vigtigt, at politikerne er klar med effektiv og tilstrækkelig hjælp, så de nordjyske virksomheder står lige så stærkt på den anden side af denne krise. Vi står klar med forslag og input til de konkrete løsninger, der skal til, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
Han opfordrer til, at der hurtigst muligt gennemføres test i hele Nordjylland.
- Vi véd, at systematisk og omfattende brug af test og smitteopsporing er et helt afgørende værktøjer til at kontrollere og inddæmme smitten. Derfor er det vigtigt, at vi får testet hele befolkningen i Nordjylland hurtigst muligt, så vi får skabt klarhed og kan få borgere i isolation, hvis de er smittede. Jo hurtigere vi tester, jo hurtigere kan vi ophæve nedlukningen, og virksomhederne står klar med testkapacitet, siger Lars Sandahl Sørensen.
Endelig understreger DI, at regeringen, myndigheder, virksomheder og borgere nu har et stort fælles ansvar for at kommunikere til omverdenen, at Danmark gennem hurtig og resolut handling har fået situationen under kontrol og har inddæmmet smitten i de nordjyske kommuner.
- En af Danmarks absolut største styrker som eksportnation er vores ekstraordinært høje kvalitet, produktsikkerhed og kontrol. Den værner vi om nu med den målrettede og hurtige inddæmning af smitten i Nordjylland, og det skal vi kommunikere klart og tydeligt til kunder og samarbejdspartnere over hele verden. Det er en fælles opgave for politikere, myndigheder og virksomheder – og den skal løftes hurtigt og effektivt, siger Lars Sandahl Sørensen.
Han understreger, at målsætningen fortsat bør være at holde virksomhederne og samfundet mest muligt i gang, samtidig med at vi håndterer sundhedskrisen.
- Danmark har til dato formået at håndtere coronakrisen på en måde, hvor vi i vidt omfang har kunnet holde virksomhederne åbne og hjulene i gang til gavn for hele samfundet. Det bør på alle måder være målsætningen, at vi fortsætter ad den vej, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen via pressechef Per Geckler Møller 2949 4434 eller pressekoordinator Lars Bøgeskov, 2236 3138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse
NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum