DI - Dansk Industri

DI: Restriktioner i Nordjylland er historisk omfattende – nu skal virksomheder og borgere have hjælp

5.11.2020 18:46:04 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Del

De omfattende restriktioner, som nu indføres i Nordjylland, er dybt alvorlige for alle berørte borgere og virksomheder. Men det er vigtigt at sætte målrettet ind for at bekæmpe det dybt alvorlige lokale smitteudbrud og hurtigt få kontrol om situationen, hvis sundhedsmyndighederne vurderer, der er behov for så drastiske skridt. Nu gælder det om at sikre den fornødne hjælp til alle berørte borgere og virksomheder, gennemføre test af alle borgere i Nordjylland og kommunikere klart til omverdenen, at smitten er under kontrol.

- Restriktionerne i Nordjylland er historisk omfattende, og der er ingen tvivl om, at mange borgere og virksomheder nu bliver særligt hårdt ramt i kampen mod corona. I denne helt særlige situation har vi forståelse for, at der skal handles hurtigt og effektivt for at bekæmpe lokale smitteudbrud og hurtigt sikre kontrol over smitten i regionen, hvis myndighederne vurderer, at der grundlag for så drastiske skridt, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.

Konsekvenserne for de berørte virksomheder og borgere kan blive omfattende, så det er afgørende at regeringen og Folketinget er klar med den fornødne hjælp, mener DI.

- Rigtig mange virksomheder og arbejdspladser vil blive voldsomt påvirket, og de yder nu et stort offer af hensyn til resten af samfundet. Det er vigtigt, at politikerne er klar med effektiv og tilstrækkelig hjælp, så de nordjyske virksomheder står lige så stærkt på den anden side af denne krise. Vi står klar med forslag og input til de konkrete løsninger, der skal til, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.

Han opfordrer til, at der hurtigst muligt gennemføres test i hele Nordjylland.

- Vi véd, at systematisk og omfattende brug af test og smitteopsporing er et helt afgørende værktøjer til at kontrollere og inddæmme smitten. Derfor er det vigtigt, at vi får testet hele befolkningen i Nordjylland hurtigst muligt, så vi får skabt klarhed og kan få borgere i isolation, hvis de er smittede. Jo hurtigere vi tester, jo hurtigere kan vi ophæve nedlukningen, og virksomhederne står klar med testkapacitet, siger Lars Sandahl Sørensen.

Endelig understreger DI, at regeringen, myndigheder, virksomheder og borgere nu har et stort fælles ansvar for at kommunikere til omverdenen, at Danmark gennem hurtig og resolut handling har fået situationen under kontrol og har inddæmmet smitten i de nordjyske kommuner.

- En af Danmarks absolut største styrker som eksportnation er vores ekstraordinært høje kvalitet, produktsikkerhed og kontrol. Den værner vi om nu med den målrettede og hurtige inddæmning af smitten i Nordjylland, og det skal vi kommunikere klart og tydeligt til kunder og samarbejdspartnere over hele verden. Det er en fælles opgave for politikere, myndigheder og virksomheder – og den skal løftes hurtigt og effektivt, siger Lars Sandahl Sørensen.

Han understreger, at målsætningen fortsat bør være at holde virksomhederne og samfundet mest muligt i gang, samtidig med at vi håndterer sundhedskrisen.

- Danmark har til dato formået at håndtere coronakrisen på en måde, hvor vi i vidt omfang har kunnet holde virksomhederne åbne og hjulene i gang til gavn for hele samfundet. Det bør på alle måder være målsætningen, at vi fortsætter ad den vej, siger Lars Sandahl Sørensen.

Følg os på:

    

Kontakter

Yderligere oplysninger:
Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen via pressechef Per Geckler Møller 2949 4434 eller pressekoordinator Lars Bøgeskov, 2236 3138

Billeder

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

HM Kongen til erhvervsfremstød i Litauen29.1.2026 11:53:34 CET | Pressemeddelelse

HM Kong Frederik deltog sammen med 18 danske virksomheder i dag på et erhvervsfremstød i Litauen, der samler danske og litauiske virksomheder, politikere og innovatorer. Sammen vil de skabe og udvikle samarbejde om grøn energiomstilling, national sikkerhed og teknologisk innovation. ”Der er rigtig gode muligheder for danske virksomheder i Litauen,” mener DI. I takt med at Litauen accelererer sin overgang til vedvarende energi og styrker sine forsvarskapaciteter, gør Danmarks verdensklasseekspertise inden for vindenergi, energiinfrastruktur, forsvarsteknologier og rumbaserede løsninger landet til en stærk og oplagt partner. 12 af de 18 danske virksomheder på fremstødet kommer fra forsvarsbranchen. 70 virksomheder deltager fra Litauen. Dansk forsvarsvirksomheder har meget at byde ind med til Litauens forsvar, som allerede er stærkt, men som landet af naturlige årsager opruster kraftigt i disse år. På dette fremstød, som deltagelse af HM Kongen og Litauens præsident markerer vigtigheden a

DI: Politisk aftale styrker små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed28.1.2026 16:40:48 CET | Pressemeddelelse

Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en bred politisk aftale om en ny national cyberstrategi. Dansk Industri (DI) hilser aftalen velkommen og fremhæver især det længe ventede løft af cybersikkerheden hos små og mellemstore virksomheder. DI ser det samtidig som et vigtigt signal, at man politisk anerkender behovet for et tættere samarbejde med erhvervslivet om beskyttelsen af den kritiske infrastruktur.

DI: Handelsaftale med Indien giver adgang til hver femte forbruger på kloden27.1.2026 08:23:05 CET | Pressemeddelelse

”Alle handelsaftalers moder” bliver EU’s handelsaftale med Indien kaldt. Ikke uden grund. Den foreløbige aftale som EU-formand Ursula von der Leyen og Indiens premierminister Modi netop har indgået er suverænt den største handelsaftale i verden nogensinde. Og ifølge adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen er aftalen et stort og vigtigt skridt fremad for Europas og Danmarks handel og konkurrenceevne. Når døre lukkes er det af allerstørste betydning, at EU er i stand til at åbne nye. Det gør von der Leyen i dag, siger Lars Sandahl Sørensen. Indien er et kolossalt marked i rivende udvikling. Og i en tid, hvor andre markeder – især det amerikanske – er usikre er det helt nødvendigt at skabe adgang til nye markeder. Det er vigtigt for virksomheder og for vækst og velstand i Danmark og alle andre europæiske lande, siger adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen. Helt lavpraktisk vil aftalen betyde, at toldsatser på industrivarer samt en lang række fødevarer forsvinder eller bliver sat væsen

AI for alle - nyeste erfaringer og muligheder med kunstig intelligens27.1.2026 08:15:00 CET | Presseinvitation

København og Aarhus – Tirsdag den 3. februar 2026, kl. 09.00–17.00 Dansk Industri inviterer pressen til at deltage i konferencen AI for Alle 2026, hvor et enestående opbud af erhvervsledere og førende eksperter fra ind- og udland deler erfaringer med anvendelsen af kunstig intelligens og præsenterer de nyeste trends inden for AI-teknologi og forretningsanvendelse. AI er den stærkeste teknologi nogensinde, og dens udbredelse vil få dybtgående konsekvenser for erhvervslivet, borgerne og samfundet som helhed.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye