DI: Regeringens huslejeindgreb er gift for fremtidige danske investeringer
16.8.2022 13:41:14 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Et nyt forslag fra regeringen om at lægge et loft på huslejestigninger møder hård kritik fra Dansk Industri (DI). Erhvervsorganisationen finder det uforståeligt, at staten blander sig i private virksomheders prissætning.
- Udlejeres omkostninger er steget som følge af inflationen, f.eks. til energi, vedligeholdelse og rengøring. Det giver simpelthen ikke mening, at udlejere ikke må regulere deres priser for at imødegå prisstigninger, siger Kim Haggren, vicedirektør i DI og fortsætter:
- Det er uhørt, at staten griber ind i allerede indgåede kontrakter – det nærmer sig ekspropriation. Et så vidtgående indgreb oven i købet med tilbagevirkende kraft hører ikke til i et retssamfund, siger han.
Vicedirektøren vurderer, at indgrebet kan gå hårdt ud over investeringslysten på ejendomsmarkedet, og han opfordrer politikerne til at undgå panikhandlinger.
- Hvis man med et fingerknips ændrer regler med tilbagevirkende kraft, så kompromitterer man nødvendigheden af stabile rammevilkår. Det vil have meget store konsekvenser for lysten til at investere i nye udlejningsboliger i fremtiden, siger Kim Haggren og fortsætter:
- Vi skal huske, at inflationen går op og ned. Vi har i mange år levet med lav rente og inflation. Nu har vi så en midlertidig periode med usædvanlig høj inflation, hvilket alle samfundsgrupper rammes af. Der er ingen grund til panikhandlinger, siger Kim Haggren.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt vicedirektør Kim Haggren på tlf. 2124 4608 eller presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Støtte til CCS-projekt er en milepæl for dansk klimapolitik5.5.2026 15:31:06 CEST | Pressemeddelelse
Tildelingen af kontrakt til Aalborg Portland, markerer et afgørende gennembrud for CO₂-fangst og -lagring (CCS) i Danmark. Hermed tages der nu et konkret skridt imod at skabe et nyt vækstområde for danske virksomheder.
Lærlingelinjen åbner 4. maj: Byggeriets parter klar med samlet indsats for trivsel og trygge oplæringsmiljøer4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tv-programmer som “Bare en lortelærling” har sat spotlight på en virkelighed, hvor nogle lærlinge oplever en hård tone, mobning og utrygge oplæringsmiljøer. Det kalder på konkrete handlinger. Derfor åbner Lærlingelinjen den 4. maj – en ny, uvildig rådgivningslinje, hvor lærlinge i byggeriets uddannelser nemt og fortroligt kan få hjælp, hvis de mistrives eller oplever problemer i oplæringen. Lærlingelinjen er etableret af DI, 3F’s Byggegruppe og Byggeriets Uddannelser og er ét af flere sammenhængende tiltag, der skal sikre, at lærlinge ikke står alene – og at der bliver handlet, når grænser overskrides. ”De historier, vi har set i medierne, viser, at der stadig er oplæringsmiljøer, hvor kulturen ikke er god nok. Med Lærlingelinjen gør vi det enkelt for lærlingene at række ud og få hjælp – og vi viser samtidig tydeligt, at vi tager ansvar for at følge op. Ingen skal opgive deres uddannelse, fordi de står alene med problemer,” siger Signe Philip, vicedirektør i DI. En enkel indgang – med
Danskerne vil have erhvervslivet med i beredskabet4.5.2026 06:05:26 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af danskerne ønsker, at virksomhederne spiller en aktiv rolle i Danmarks beredskab. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, som er foretaget for Dansk Industri (DI).
Presseinvitation: Skoleelever dyster om at blive Danmarks bedste til iværksætteri1.5.2026 08:54:59 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag dyster Danmarks mest entreprenante elever fra ungdomsuddannelser over hele landet om DM-titlen i entreprenørskab.
Danish.Care og DI styrker branchen for velfærdsteknologi og hjælpemidler29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) indleder et forpligtende samarbejde, der skal give virksomheder inden for velfærdsteknologi og hjælpemidler øget politisk gennemslagskraft og bedre vækstvilkår. Det har medlemmerne af Danish.Care besluttet på generalforsamlingen tirsdag den 28. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


