DI: Private virksomheder står klar til at løse langt flere vej- og parkopgaver i omegnskommunerne

Nye tal viser, at omegnskommunerne i dag kun lader private virksomheder byde ind på omkring en fjerdedel af kommunernes driftsopgaver. Ved at lade øge samarbejdet med at private virksomheder, kan kommunen og dens borgere høste store økonomiske og kvalitetsmæssige gevinster.
- Der er potentielt store gevinster at hente for de københavnske omegnskommuner og borgerne ved at lade private virksomheder varetage flere af de kommunale driftsopgaver. Der er altså mange opgaver, hvor man mangler at få afprøvet, om de kunne løses smartere ved at få inddraget de erfaringer og innovative løsninger, som virksomhederne kan tilbyde, siger Jakob Scharff, der er branchedirektør i DI.
Særlig tendens i hovedstadsområdet
Ifølge Dansk Industri er det særligt inden for de tekniske opgaveområder som vedligeholdelse af veje og grønne arealer, at omegnskommunerne halter bagefter sammenlignet med resten af landet. Her løser virksomheder kun omkring en tredjedel af opgaverne, mens de kommuner, der er længst fremme på området, er helt oppe på 70 pct. Hvis omegnskommunerne kom op på samme niveau, ville yderligere opgaver for i alt 542 mio. kr. kunne løses i samarbejde med private virksomheder.
- For de tekniske områder har vi et solidt grundlag for at kunne sige, at der vil være betydelige gevinster ved at styrke samspillet med private aktører. Her kan omegnskommunerne altså relativt hurtigt få plukket nogle lavthængende frugter, siger Jakob Scharff.
Handler om mere end kroner og ører
Dansk Industri anbefaler derfor omegnskommunerne at søge inspiration hos de kommuner, der allerede har gjort sig gode erfaringer med at udbyde vej- og parkopgaverne.
- Min opfordring vil være, at man tager afsæt i de gode eksempler fra andre kommuner, som viser, at samarbejde med private virksomheder ikke kun handler om kroner og ører, men også om at få løftet kvaliteten i servicen. I Odense Kommune opnåede man eksempelvis både en økonomisk gevinst og en betydelig CO2-reduktion ved at udbyde vedligeholdelsen af grønne arealer. Det skyldes, at private virksomheder bidrager med innovation i form af bl.a. nye arbejdsgange eller teknologier, siger Jakob Scharff.
Dansk Industri måler omfanget af offentlig-privat samarbejde i kommunerne på baggrund af den såkaldte Indikator for Konkurrenceudsættelse (IKU), som er fastsat af Indenrigs- og Boligministeriet. Indikatoren måler forholdet mellem værdien af de driftsopgaver, der er konkurrenceudsat, over for den samlede mængde af udbudsegnede opgaver.
En samlet oversigt over kommunernes placering kan findes her.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør Jakob Scharff på jasc@di.dk og tlf. 2112 9423 eller presserådgiver Ben Ron på benr@di.dk og tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
Særlig rådgiver bliver ny PA-chef i Dansk Industri24.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alexander Reventlov Petersen er ny underdirektør og chef for Public Affairs i erhvervsorganisationen og kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Økonomiministeriet
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

