DI ønsker mere fleksibilitet i lokale nedlukninger
10.5.2021 06:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Det er vigtigt, at vi reagerer hurtigt og laver målrettede tiltag for at inddæmme og opspore smitten, når den stiger meget i enkelte områder af Danmark. Det bakker vi fuldt op om i DI, siger branchedirektør Sidsel Dyrholm Holst, DI Handel, som er DI’s branchefællesskab for handelsvirksomheder.
- Vi må dog også erkende, at en række af restriktionerne rammer meget bredt og skævt i forhold til den virkelighed, som virksomhederne står i. Det er svært at lave restriktioner, der rammer plet. Derfor er der behov for, at vi udviser større tillid til at virksomhederne tager ansvar og hver dag gør en kæmpe indsats for at begrænse og mindske smitten.
Søndag lukkede dele af erhvervslivet ned I Hørsholm Kommune. Beslutningen blev truffet af regeringen på baggrund af anbefalinger fra Epidemikommissionen, efter at der var blevet konstateret for høje smittetal.
DI peger på, at restriktionerne i forbindelse med de lokale nedlukninger for eksempel giver udfordringer for de virksomheder, som ligger tæt ved grænserne mellem kommunerne. Det vil ofte være i industriområder uden for de tætte byområder, hvor virksomheder – som eksempelvis byggemarkeder og bilforhandlere, der ligger side om side, men på hver sin side kommunegrænserne.
- Her virker det uhensigtsmæssigt at kunderne tager til nabokommunen for at handle, og det er konkurrenceforvridende, at den ene butik må holde åbent, og den anden der ligger få hundrede meter væk ikke må. Det bør vi kunne finde pragmatiske løsninger på, siger Sidsel Dyrholm Holst.
- En pragmatisk løsning og et alternativ til at lukke fuldt ned, kunne være at kravet til hvor mange kvadratmeter der skal være til rådighed pr. kunde fordobles midlertidigt for udvalgsvarebutikker i områder med høj smitte.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos Sidsel Dyrholm Holst, tlf. 2949 4649, e-mail sdy@di.dk, eller presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI ruster organisationen og driften yderligere til digitaliseret fremtid28.5.2026 12:19:51 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største erhvervsorganisation gennemfører ny organisationsudvikling for i endnu højere grad at kunne imødegå en stigende kompleksitet i behov hos såvel samfund som medlemsvirksomheder.
DI: Vand under pres kræver en ny kurs for Danmark27.5.2026 14:42:43 CEST | Pressemeddelelse
DI vil gøre Danmark til globalt foregangsland for cirkulær vandforvaltning, klimatilpasning og vandteknologi – og sikre rent drikkevand, robust forsyning og adgang til vand for fremtidens industri.
DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag26.5.2026 12:02:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri har ros til den nye rapports relevante analyser om bl.a. differentieret moms, udenlandsk arbejdskraft og den aktuelle økonomiske politik, men vismændenes analyse af store virksomheder rammer ved siden af virkeligheden
DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job16.5.2026 07:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. Dansk Industris prognose viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job.
DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet12.5.2026 16:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er på vej til at indfri 70-procentsreduktionsmålet i 2030. Men alt afhænger af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Det forudsætter stabile rammevilkår og en fast kurs i klimaindsatsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

