DI: Øget samarbejde med virksomheder kan forbedre servicen i midt- og vestjyske kommuner

Nye tal viser, at de midt- og vestjyske kommuner i gennemsnit blot lader virksomhederne byde ind på omkring en fjerdedel af de udbudsegnede opgaver. Erfaringerne viser ellers, at et god og konstruktivt samspil med virksomhederne er en af nøglerne til at få bragt mere nytænkning og højere kvalitet ind i den kommunale opgaveløsning.
- Virksomhederne kan ofte bidrage med at integrere nye og bæredygtige teknologer eller mere effektive arbejdsgange gennem stordriftsfordele. Eksempelvis gik 10 kommuner i Region Sjælland sammen om et udbud af arbejdsbeklædning til bl.a. plejepersonalet, hvilket har ført til mindre tekstilaffald og mere bæredygtighed, siger Jakob Scharff, der er branchedirektør i Dansk Industri.
Store udsving på vej- og parkområdet
Dansk Industri peger på, at en række af de midt- og vestjyske kommuner især har mulighed for at overlade flere af de tekniske opgaver som vedligeholdelse af veje og grønne områder til private aktører. For mens Holstebro Kommune udmærker sig ved at have sendt over 90 pct. af disse typer opgaver på private hænder, så er det samme tal typisk under halvdelen for resten af kommunerne i området. Hævede de alle niveauet til 70 pct., kunne de til sammen få løst yderligere opgaver i samarbejde med virksomhederne til en samlet værdi af 148 mio. kr.
- Gennem en lang årrække har Holstebro Kommune vist, at der kan opnås både kvalitetsforbedringer og effektiviseringer ved at bringe virksomhedernes ekspertise og idéer i spil på de tekniske områder som vej- og parkvedligeholdelse. De øvrige kommuner i det midt- og vestjyske har derfor rigtig gode muligheder for at lade sig inspirere af de erfaringer, man har gjort sig i Holstebro, og på den baggrund sætte skub i samspillet med erhvervslivet, siger Jakob Scharff.
- Det er sund fornuft for kommunalpolitikerne at få større fokus på, om der er opgaver, hvor man kunne få større kvalitet for skattekronerne via et tættere samarbejde med virksomhederne – og man får kun svar på det, hvis man er villig til at invitere dem inden for, tilføjer Jakob Scharff.
Dansk Industri måler omfanget af offentlig-privat samarbejde i kommunerne på baggrund af den såkaldte Indikator for Konkurrenceudsættelse (IKU), som er fastsat af Indenrigs- og Boligministeriet. Indikatoren måler forholdet mellem værdien af de driftsopgaver, der er konkurrenceudsat, over for den samlede mængde af udbudsegnede opgaver.
En samlet oversigt over kommunernes placering kan findes her.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør Jakob Scharff på jasc@di.dk og tlf. 2112 9423 eller presserådgiver Ben Ron på benr@di.dk og tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Tjenstlig advarsel til DI-direktør1.12.2025 13:40:47 CET | Pressemeddelelse
DI’s viceadm. direktør Thomas Bustrup er tiltalt i en sag om spirituskørsel, der skal for Retten på Bornholm den 8. december 2025.
Dansk Industri lancerer ny brancheplatform: DI Teknik & Installation1.12.2025 10:13:56 CET | Pressemeddelelse
Teknik- og installationsbranchen er afgørende for at løse nogle af de største samfundsopgaver i de kommende år. Derfor lancerer Dansk Industri nu en ny brancheplatform, DI Teknik & Installation, der skal styrke branchens stemme og sikre bedre rammer for innovation, kompetenceudvikling og politisk indflydelse.
DI: Ny national enhed skal styrke SMV’ernes cybersikkerhed1.12.2025 06:45:15 CET | Pressemeddelelse
En ny, national enhed skal hjælpe landets mange små og mellemstore virksomheder med at forebygge og bekæmpe et stigende antal cyberangreb. Sådan lyder et nyt forslag fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Forslaget kommer nu, fordi risikoen for cyberangreb er større end nogensinde, og hele tiden kommer i nye former for trusler, som det i sidste uge blev slået fast i den seneste trusselvurdering fra myndighederne.
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

