DI og Radikale i opgør med rejsereglerne
16.6.2021 06:53:27 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Mandag har EU’s sundhedsministre underskrevet anbefalinger om nye rejserestriktioner. Det er et ”stort skridt fremad” lyder det fra Radikale, der gerne hurtigt vil give flere rejsende fri adgang til at krydse grænserne uden efterfølgende isolation.
- Det er helt afgørende, at flere kan krydse grænsen uden gnidninger. Det har stor betydning for både erhvervsrejsende og turisterhvervene, og vi går ind til forhandlingerne om rejserestriktioner på onsdag for at få implementeret EU’s anbefalinger med det samme, siger retsordfører Kristian Hegaard (R).
Også Dansk Industri (DI) ser gerne, at Danmark med det samme gør op med de stramme rejserestriktioner og implementerer anbefalingerne fra EU.
- Vi får først for alvor gang i oplevelseserhvervene og luftfarten, når grænserne åbnes. Derfor haster det forud for sommerferien, hvor mange turister gerne vil besøge os, hvis de kan. Og det haster for eksporten. Det kan ikke overvurderes, hvor meget fri bevægelighed betyder for virksomheder, der handler med verden omkring os, siger Thomas Bustrup, international direktør i DI.
Drop isolationen
Og det er vigtigt, at vi nu får fjernet isolationskravet, fortæller Kristian Hegaard.
- Hvis du kommer hertil fra et gult land eller med et gyldigt coronapas, giver det ikke længere mening, at du skal i isolation. Smitten udvikler sig positivt, og danskerne fortjener, at vi åbner grænserne for rejsende nu, så vi får flere sommerturister til Danmark, siger R-ordføreren.
Han får opbakning af DI, hvor man også glæder sig over, at EU’s digitale coronapas nu træder i kraft.
- Isolationen er med til at knække halsen på alle, der gerne vil til Danmark, for der er jo ingen, der vil starte deres ophold med fire dage lukket inde på et værelse, hvad enten de kommer hjem, hertil for at arbejde eller holde ferie, siger Thomas Bustrup.
- Og derfor er det også vigtigt, at vi får et EU-coronapas, der ikke skelner mellem vaccine, test og tidligere smitte – de tre ting skal give adgang på lige vilkår. Reglerne i dag er simpelthen for komplicerede og unødvendigt svære at navigere i, og det hæmmer rejseaktiviteten markant.
Hele verden skal med
Ifølge DI bør Danmark aldrig være mere restriktive end EU, og på to punkter mener DI’s internationale direktør endda, at Danmark bør gå endnu videre.
- De nye rejseregler er meget velkomne og er tæt på det, virksomhederne efterspørger lige nu. Men de skal gælde for hele verden. Er et land gult eller orange, er det lige meget om det ligger i eller uden for Europa, siger Thomas Bustrup.
- Og hvis der stadig er rejserestriktioner tilbage for ikke-røde lande, når resten af danskerne er vaccineret til september, så skal de fjernes. Så kan vi frit tage imod rejsende fra lande med lav smitte - også uden coronapas. Så enkelt skal det være, siger han.
Også det vil Radikale tage med på forhandlingsbordet onsdag eftermiddag.
- Reglerne skal være så få som muligt og nemme at forstå for både danskere og tilrejsende. Derfor er det vores indstilling, at reglerne skal være de samme for alle verdens lande. Vi må holde fast i den frie bevægelighed, og når alle danskere fra 16 år er vaccineret, har vi mulighed for at fjerne alle de unødige restriktioner, siger Kristian Hegaard.
Når partierne bag genåbningen mødes onsdag, er det for at aftale indholdet i den fjerde fase af genåbning af rejseaktiviteterne, der skal træde i kraft sammen med EU-coronapasset.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt presserådgiver Nis Peder Kolby på 4032 3400.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Nyt brancheforum skal give de kriminelle i byggeriet kamp til stregen4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt brancheforum vil 3F’s Byggegruppe og DI Byggeri nu tage et livtag med de kriminelle kræfter i branchen.
DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 20263.2.2026 15:50:49 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), som bygger på svar fra næsten 550 virksomheder.
DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr30.1.2026 08:01:18 CET | Pressemeddelelse
Statsbesøget skal åbne døre for danske grønne løsninger i et stabilt australsk marked med vækstpotentiale og ambitiøse klimamål.
HM Kongen til erhvervsfremstød i Litauen29.1.2026 11:53:34 CET | Pressemeddelelse
HM Kong Frederik deltog sammen med 18 danske virksomheder i dag på et erhvervsfremstød i Litauen, der samler danske og litauiske virksomheder, politikere og innovatorer. Sammen vil de skabe og udvikle samarbejde om grøn energiomstilling, national sikkerhed og teknologisk innovation. ”Der er rigtig gode muligheder for danske virksomheder i Litauen,” mener DI. I takt med at Litauen accelererer sin overgang til vedvarende energi og styrker sine forsvarskapaciteter, gør Danmarks verdensklasseekspertise inden for vindenergi, energiinfrastruktur, forsvarsteknologier og rumbaserede løsninger landet til en stærk og oplagt partner. 12 af de 18 danske virksomheder på fremstødet kommer fra forsvarsbranchen. 70 virksomheder deltager fra Litauen. Dansk forsvarsvirksomheder har meget at byde ind med til Litauens forsvar, som allerede er stærkt, men som landet af naturlige årsager opruster kraftigt i disse år. På dette fremstød, som deltagelse af HM Kongen og Litauens præsident markerer vigtigheden a
DI: Politisk aftale styrker små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed28.1.2026 16:40:48 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en bred politisk aftale om en ny national cyberstrategi. Dansk Industri (DI) hilser aftalen velkommen og fremhæver især det længe ventede løft af cybersikkerheden hos små og mellemstore virksomheder. DI ser det samtidig som et vigtigt signal, at man politisk anerkender behovet for et tættere samarbejde med erhvervslivet om beskyttelsen af den kritiske infrastruktur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

