DI: Ny transportaftale viser, at den danske model leverer varen

DI glæder sig over, at arbejdsmarkedets parter efter grundige drøftelser har fundet en løsning på udfordringerne på transportområdet.
- Aftalen her viser meget klart, at arbejdsgivere og lønmodtagere tager ansvar for vores arbejdsmarked – også når det gælder om at sætte en standard for løn- og ansættelsesforhold i transportsektoren. Nu ser vi frem til, at regeringen og resten af Folketinget ser nærmere på forslaget og bistår med at få løst opgaven, siger DI’s fungerende adm. direktør, Kim Graugaard.
Han peger på, at transportområdet er det eneste område på det danske arbejdsmarked, hvor vi – i næsten 50 år – har suppleret reglerne i overenskomsterne med lovgivning om løn- og ansættelsesvilkår for chaufførerne. Det bør vi holde fast i, mener DI.
- Med vores forslag lægger vi op til, at vi får regler, som både omfatter vilkårene for danske chauffører og for de udenlandske chauffører, som kører cabotagekørsel i Danmark. Det er en god løsning. Til gengæld vil vi kraftigt frabede os lovgivning om løn på resten af arbejdsmarkedet. Det kan og skal lønmodtagere og arbejdsgivere selv tage ansvar for, siger Kim Graugaard.
Han opfordrer til, at politikerne samtidig bakker op om den kollektive danske aftalemodel.
- Vi har et stærkt og fleksibelt arbejdsmarked, som stort set alle andre lande misunder os. Det er vigtigt, at både vores politikere og vi som arbejdsmarkedets parter står sammen om at passe på det. Jeg synes, at vi som arbejdsgivere og lønmodtagere viser igen og igen, at vi tager det ansvar meget alvorligt, siger Kim Graugaard.
Han understreger, at den nye aftale forudsætter, at regering og Folketinget samtidig sikrer effektiv myndighedskontrol.
- Vi får også brug for, at myndighederne hjælper med til at kontrollere, at reglerne bliver fulgt. I den henseende er det også en god nyhed, at Europa-Parlamentet i dag har opnået enighed om den såkaldte vejpakke, som vil være med til at sikre fælles spilleregler på de europæiske veje, siger Kim Graugaard.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressechef Per Geckler Møller på PGM@di.dk eller tlf. 2949 4434
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum