DI: I 2030 skal 40 procent af erhvervslivets ledere være kvinder

I Danmark har vi et kønsskævt arbejdsmarked. I dag er det kun hver tredje medarbejder i den private sektor, der er kvinde. Samme tendens gør sig gældende på ledelsesniveauerne, hvor kvinder sidder på 26,6 procent af stillingerne. Vi har ambitioner om, at andelen i 2025 skal stige til 35 procent Og i 2030 skal 40 procent af lederstillingerne i danske virksomheder være besat af kvinder.
- Hvis Danmark skal være verdens bedste land at leve og drive virksomhed i, så skal vi sikre, at vi har adgang til de mest talentfulde medarbejdere. Halvdelen af Danmarks talentpulje er kvinder, men de er desværre underrepræsenteret i erhvervslivet. Derfor samler vi erhvervslivet på tværs af brancher og landsdele, så vi i fællesskab kan vende udviklingen, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
Derfor inviterer Dansk Industri alle danske virksomheder til at skrive under på et mangfoldighedsløfte, The Gender Diversity Pledge, hvor vi giver hinanden håndslag på at arbejde for at skabe et mangfoldigt arbejdsmarked. Når virksomhederne investerer i kvindelige talenter, investerer de også i øget innovation og kreativitet, der er med til at sikre udvikling og fastholde international konkurrenceevne.
DI er Danmarks største erhvervsorganisation med mere end 18.000 medlemsvirksomheder inden for mange forskellige brancher. Mangfoldighedsløftet er en del af en større strategi for at fremme kønsdiversitet i erhvervslivet, og som en del af strategien skal virksomhederne arbejde målrettet med egne måltal for ledelse og bestyrelser.
- Vi skal sikre ligestilling i Danmark, og derfor skal vi have flere kvinder i den private sektor. Vi har ganske enkelt en fælles interesse og opgave som samfund i at sikre, at alle talenter bliver udnyttet bedst muligt. Det kræver samtidig, at vi skaber gode muligheder, for at kvinder kan forfølge en lederkarriere på lige fod med mænd, siger Lars Rasmussen, formand for DI’s mangfoldighedsudvalg og bestyrelsesformand i bl.a. Coloplast og Lundbeck.
Mange virksomheder arbejder i dag målrettet med at øge kønsdiversiteten i deres virksomheder og ledelser, og det er den gode erfaringsudveksling på tværs af virksomheder, der er udgangspunktet for det strategiske arbejde. Ud over målsætningen om flere kvinder i ledelse og bestyrelser, tilslutter virksomhederne sig også 16 principper og handlinger for at fremme kønsdiversitet. Det er netop disse principper og handlinger, som kan drive forandringen.
Virksomhederne, som er med, indfører specifikke styringsværktøjer som egne måltal og KPI’er vedrørende kønsdiversitet. Derudover bakker virksomhederne op om mere øremærket barsel til mænd og vil samtidig medvirke til at skabe større mobilitet mellem det offentlige og private arbejdsmarked ved at synliggøre karrieremuligheder i danske og internationale virksomheder.
- Skal vi lykkes med at nå målsætningen om 35 procent kvinder i ledelse i 2025, vil det kræve, at hver anden lederstilling bliver besat af en kvinde fra i dag. Det er nødvendigt, at vi sætter barren højt, og at vi i erhvervslivet går forrest. Alt for længe har vi talt om, hvordan vi får flere kvinder i ledelse og samtidig fremmer ligestillingen i vores samfund. Der er brug for handling, og første skridt er ved at skrive under på løftet, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
Læs hele DI’s strategi for større kønsdiversitet her.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information eller kommentarer kontakt DI’s presserådgiver Ditte Rieland på tlf. +45 2246 7822 eller e-mail: dirh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
Dansk Metal og DI: Kommunalvalget skal handle om de unge31.10.2025 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
De to førende repræsentanter for lønmodtagere og arbejdsgivere, Claus Jensen fra Dansk Metal og Lars Sandahl Sørensen fra DI, er enige om at valgkampen op til kommunalvalget tirsdag den 18. november skal handle meget mere om vores unge. Antallet unge mellem 15 og 18 år falder nemlig i de kommende 10 år i halvdelen landets kommuner, og det frygter DI og Dansk Metal rammer de lokale virksomheder og de udsatte kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

