DI: Hjemsendelsen af de yngste koster mere end bare penge

Da coronavirus for alvor ramte Danmark i marts 2020, blev den almindelige undervisning i landets folkeskoler suspenderet og erstattet af hjemmeskoling. Nye beregninger fra Dansk Industri viser, at landets yngste elever fra 1.-3. klasse kan have tabt 1-2 måneders læring. Derfor bakker DI op om, at statsministeren i sidste uge lagde op til, at de yngste elever kan vende tilbage før 28. februar.
- Den mest presserende udfordring lige nu er, at få bekæmpet coronavirus, så vi hurtigst muligt og forsvarligt kan åbne op for samfundet igen. Men som regeringens ekspertgruppe også peger på, koster hjemsendelsen af de yngste samfundet et astronomisk beløb. Både i kroner og øre, men også i børnenes trivsel og tab i sociale relationer og indlæring. Derfor opfordrer vi til, at det er første prioritet, at få de yngste tilbage i klasseværelserne hurtigst muligt, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri
Dansk Industri peger på behovet for en plan for at få de mindste tilbage i skolen, så forældre, elever og lærere ved, hvad de kan se frem til. For at indhente det efterslæb, der er både på det sociale og på det faglige, foreslår Dansk Industri derfor, at alle elever i indskolingen får tolærer-undervisning i udvalgte fag i mindst én måned for at give eleverne ekstra opmærksomhed og indhente det tabte.
- Det er vigtigt, at vi hjælper de yngste elever godt tilbage i undervisningen og det at gå i skolen, når samfundet åbner op igen. Vi foreslår, at der skal være to lærere i dansk og matematik, når eleverne kan komme tilbage i klasseværelserne igen, siger Lars Sandahl Sørensen, og fortsætter:
- Det er i indskolingen, at eleverne lærer at gå i skole, får nye sociale kompetencer og får lagt det faglige fundament for læsning og matematik, og det fundament skal være stærkt nok til at bygge videre på, så de i fremtiden kan få den uddannelse, de ønsker sig, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Pressechef Søren Langelund, tlf. 2091 9335, slan@di.dk
Presserådgiver Ben Ron, tlf. 2830 5452, benr@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum