DI: Historisk lavt optag vækker bekymring hos dansk erhvervsliv
27.7.2022 19:55:49 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

I år er 60.034 personer blevet tilbudt optagelse på en videregående uddannelse, hvilket er et fald på 11 pct. i forhold til sidste år, hvor det samlede optag lå på 67.425. Vi skal helt tilbage til 2012, for at finde så lave optagelsestal. Det er det største længe fald længe.
- Et fald i det her omfang er større end forventet og det er bekymrende, fordi vores virksomheder har hårdt brug for veluddannede unge. Vi er en af verdens mest konkurrencedygtige nationer, og skal vi holde den position, skal vores virksomheder bruge flere dygtige og veluddannede medarbejdere. Det kan blive en udfordring, hvis ikke vi får optaget til at stige igen i de kommende år, siger underdirektør i DI, Mikkel Haarder.
Et fald var forventet efter to år med rekordhøje optagelsestal grundet corona-situationen samt lukningen af mange engelsksprogede erhvervsakademiuddannelser, men faldet på både STEM-uddannelserne (uddannelser inden for Science, Technology, Engineering and Science) og velfærdsuddannelserne giver alligevel anledning til rynker i panden hos Dansk Industri.
- Det danske samfund skal jo have såvel en velfungerende privat som offentlig sektor for at kunne fungere og opretholde konkurrenceevnen. Det kræver tilstrækkeligt med veluddannede medarbejdere, og det store fald i optagelsestallet giver bekymringer begge steder. Vi skal både have flere dygtige ingeniører og IT-uddannede til virksomhederne, og vi har brug for dygtige fagprofessionelle som fx lærere og sygeplejersker i den offentlige sektor, siger Mikkel Haarder.
Faldende optag på STEM-uddannelserne er dårligt nyt
I år bliver 440 færre studerende optaget på diplom- og civilingeniøruddannelserne sammenlignet med sidste år, hvilket er et fald på 7 procent. Samlet er optaget på de STEM-uddannelserne faldet med 10 procent sammenlignet med 2021. Et optag, der langt fra afspejler det aktuelle og fremtidige behov, ifølge Dansk Industri.
- Vi skal have vendt udviklingen med det faldende optag, særligt på STEM. Det er klart, at en stor del af faldet skyldes lukningen af mange engelsksprogede STEM-uddannelser, men det ændrer ikke på, at virksomhederne stadig har brug for flere unge med stærke tekniske og digitale kompetencer.
- Jeg synes, at det her viser at det var en dårlig idé at lukke mange af de engelsksprogede uddannelser, som tiltrak mange udlændinge. Virksomhederne har brug for at vi klæder de unge på med kompetencer, der kan bidrage til den grønne omstilling og den digitale udvikling, siger Mikkel Haarder.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien16.3.2026 06:33:18 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på fremstødet.
DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet15.3.2026 19:27:55 CET | Pressemeddelelse
Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Udannelses- og forskningsministeriet, efter at ansøgningsfristen udløb i dag kl. 12. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer beskæftiger mange med en teknisk og naturvidenskabelig baggrund.
Erhvervsorganisationer går mod formueskat: Hvem skal eje Danmark?10.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten rammer iværksættere og virksomhedsejere, men freder udenlandske virksomheder på opkøb i Danmark. Det bliver dermed sværere at holde danske virksomheder på danske hænder, lyder budskabet fra DI og 14 andre erhvervsorganisationer.
DI kritiserer S-pensionsudspil: Gambler med dansk økonomi5.3.2026 13:25:41 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet burde belønne seniorer for deres arbejdslyst i stedet for at trække raske medarbejdere i tusindvis ud af arbejdsmarkedet, lyder det fra Dansk Industri
DI om EU-Kommissionens industriudspil: Europa skal være åbent – men ikke naivt4.3.2026 13:39:09 CET | Pressemeddelelse
Det er afgørende for Europas fremtid, at vi holder balancen mellem åbenhed og nye industripolitiske redskaber. Den balance er nogenlunde ramt i EU-Kommissionens nye store industripolitiske udspil, Industrial Accelerator Act, som blev præsenteret i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
