DI hilser EU's energispareplan velkommen
26.7.2022 12:23:58 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Målet om at reducere brugen af naturgas med 15 procent hilser vi velkomment. Det er helt nødvendigt, og det er rettidig omhu at have en plan for vinteren klar. Der er kun en udvej, og det er at spare på forbruget af naturgas, hvis vi skal bevare en tilfredsstillende forsyningssikkerhed. Samtidig skal vi investere endnu mere i omstilling til vind, sol og biogas, siger branchedirektør Troels Ranis, DI Energi.
- Det er afgørende, at EU handler koordineret. Det har gaskrisen vist os nødvendigheden af. Energi er i stigende grad blevet et anliggende for EU og ikke længere et rent nationalt anliggende, siger Troels Ranis.
DI roser energiministrene for at lade markedet regulere forbruget af naturgas.
- Prisen på naturgas er i forvejen dyr, og vi forventer, at den kommer til at stige endnu mere. Jo højere pris, jo større tilskyndelse til at spare mest muligt.
- Det er vigtigt som udgangspunkt at bruge de markedsbaserede værktøjer til at fremme fleksibiliteten i energiforbruget og forbrugernes incitamenterne til at spare på gassen. Det er den rigtige vej at gå.
- Planen betyder også, at besparelserne skal foregå via medlemslandene og ad frivillighedens vej. Men hvis mindst 5 lande finder situationen alarmerende, så kan EU-kommissionen indføre krisestyring, siger Troels Ranis.
Virksomhederne har ifølge DI yderligere et incitament til at spare på gassen.
- Energi og i særdeleshed naturgas er en dyr omkostning for virksomhederne. De virksomheder, som er dygtigst til at udnytte energien effektivt, mindsker omkostningerne og bliver dermed mere konkurrencedygtige, siger Troels Ranis.
- I det hele taget er der penge at hente i energieffektivisering. Potentialet er stort. Det viser erfaringerne fra klimapartnerskaber, og derfor opfordrer vi politikerne til at iværksætte en energisparekampagne, siger Troels Ranis.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mette F’s formueskat kan ramme 850.000 danskeres job og gør Danmark 16 mia. kr. fattigere om året26.2.2026 19:06:33 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokraternes formueskat vil gøre Danmark markant fattigere hvert år, og det vil ramme arbejdspladser i de danske familievirksomheder.
DI: Skadeligt forslag om formueskat26.2.2026 13:17:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.
DI om valgkampen: Vi har ikke et valg26.2.2026 12:48:22 CET | Pressemeddelelse
Hvis politikerne vil bevare arbejdspladser og udvikle Danmark, er det helt nødvendigt, at der fortsat er penge i den fælles kasse, og det kan ingen politikere løbe fra, lyder det fra Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
