DI: Her er vejen til 100 pct. grøn energi i 2030

Energikrisen kradser i Danmark. Borgere og virksomheder mærker konsekvenserne med tårnhøje energiregninger. I 2022 står dansk erhvervsliv til at få en ekstraregning på 50 mia. kr. Vejen ud af krisen går via en grøn kurs, og derfor præsenterer landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, 26 initiativer, der sikrer, at vi kan løsrive os for naturgas i 2027 samt have 100 pct. grøn energi i nettet i 2030.
- Vi skal både håndtere en alvorlig energikrise, klimakrise og forsyningskrise. Heldigvis er den grønne omstilling løsningen på alle kriserne. Vi har virksomheder, der er verdensmestre i udvikling af grøn teknologi. Men hvis vi skal nå i mål kræver det, at vi samarbejder på tværs af sektorer, og det har vi hele 26 forslag til, hvordan vi kan gøre bedre, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
DI’s grønne plan lægger op til et kursskifte i den måde dansk energipolitik forløber i dag. Initiativerne er en køreplan for, hvad der skal sættes i gang og hvornår, så vi kan effektivisere energiforbruget, udrulle mere vedvarende energi og biogas uden bureaukratiske benspænd, som sætter Danmark bagud i klimakampen.
- Der skal turbo på udbygningen af vedvarende energi, så vi får 100 pct. grøn energi i 2030. I dag tager det næsten ni år at lave en havvindmøllepark, og det skal vi have ambitioner om at gøre på den halve tid. Bureaukrati og ineffektive processer spænder ben for den grønne omstilling, og det er virksomheder og borgere ikke tjent med i en tid, hvor vi har mere brug for billig energi end nogensinde, siger Lars Sandahl Sørensen.
For et par uger siden meddelte regeringen, at alle borgere og virksomheder skal spare på energien, så Danmark ikke havner i en decideret forsyningskrise og må afbryde strømmen. Den mest effektive måde at spare på energien, er ved at bruge mindre af den og samtidig bruge den mere effektivt.
- Jeg har ikke mødt en eneste virksomhed, der ikke er interesseret i at spare på energien. Ud over at vi skal huske at slukke lyset og generelt bruge mindre energi, ligger det lige til højrebenet, at udrulle energieffektive løsninger i kæmpe skala. Men det kræver, at man politisk beslutter at satse på teknologien og samtidig laver en national strategi for energieffektivitet, så vi sætter ind de helt rigtige steder. Det er både godt for klimaet og pengepungen, siger Lars Sandahl Sørensen.
En ny rundspørge fra DI viser, at ni ud af 10 virksomheder vil blive ramt på omsætningen, hvis der ikke er tilstrækkeligt med gas til Danmark og Europa. Det haster med at finde alternativer til gas, og derfor foreslår DI, at vi skal omstille til biogas, og dermed udskifte den sorte gas med en grøn og klimaneutral gas i 2027. I Danmark udgør biogas kun 25 pct. af vores grønne energi.
- Vi skal hurtigst muligt løsrive os fra russisk fossilt energi. Hvis vi begynder at satse stort på biogas, så kan vi blive fuldstændigt fri for naturgas allerede i 2027 – altså om blot fem år. Men det kræver simpelthen, at der bliver bygget flere biogasanlæg og udbud kommer i proces meget, meget hurtigere, siger Lars Sandahl Sørensen.
Hvis hele DI’s grønne køreplan kommer på skinner, vil det koste 120-165 mia. kr. Det skal finansieres af energiselskaber og pensionskasser.
Hele planen kan læses her: 100 % Grøn energi i 2030 - DI (danskindustri.dk)
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkBilleder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
