DI: Glædeligt at flere unge søger en videregående uddannelse
5.7.2020 14:38:56 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Jeg er rigtig glad for, at så mange unge har valgt at søge ind på en videregående uddannelse, selv om de måske havde andre planer for det kommende år. Uddannelse er den bedste investering i deres fremtidsmuligheder, siger Mette Fjord Sørensen, underdirektør i DI.
94.604 unge har søgt ind på en videregående uddannelse. Det er en stigning på 7 pct. i forhold til sidste år. Det var forventet, at flere ville søge ind på en videregående uddannelser som følge af Corona.
- Vi håber især, at de unge har søgt mod uddannelser med gode beskæftigelsesmuligheder, og hvor man kan gøre en forskel i forhold til de grønne omstilling. Vi står stadig over for store klimaudfordringer, hvor vi får brug for at udvikle nye energiformer og bæredygtige teknologiske løsninger. Derfor håber vi, at flere har søgt ind på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser, som giver en helt unik mulighed for at være med til at løse klimaudfordringerne, siger Mette Fjord Sørensen.
-Vi ved, at der er mange kvalificerede ansøgere, som bliver afvist, selv om de søger ind på uddannelser med lav ledighed og gode beskæftigelsesmuligheder. Det er at smide guld på gaden, og derfor må uddannelsesinstitutionerne på banen og oprette de pladser, der skal til, siger Mette Fjord Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos Mette Fjord Sørensen, tlf. 5213 2312, mfj@di.dk, eller presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Politisk aftale styrker små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed28.1.2026 16:40:48 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og Folketingets partier har netop indgået en bred politisk aftale om en ny national cyberstrategi. Dansk Industri (DI) hilser aftalen velkommen og fremhæver især det længe ventede løft af cybersikkerheden hos små og mellemstore virksomheder. DI ser det samtidig som et vigtigt signal, at man politisk anerkender behovet for et tættere samarbejde med erhvervslivet om beskyttelsen af den kritiske infrastruktur.
DI: Handelsaftale med Indien giver adgang til hver femte forbruger på kloden27.1.2026 08:23:05 CET | Pressemeddelelse
”Alle handelsaftalers moder” bliver EU’s handelsaftale med Indien kaldt. Ikke uden grund. Den foreløbige aftale som EU-formand Ursula von der Leyen og Indiens premierminister Modi netop har indgået er suverænt den største handelsaftale i verden nogensinde. Og ifølge adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen er aftalen et stort og vigtigt skridt fremad for Europas og Danmarks handel og konkurrenceevne. Når døre lukkes er det af allerstørste betydning, at EU er i stand til at åbne nye. Det gør von der Leyen i dag, siger Lars Sandahl Sørensen. Indien er et kolossalt marked i rivende udvikling. Og i en tid, hvor andre markeder – især det amerikanske – er usikre er det helt nødvendigt at skabe adgang til nye markeder. Det er vigtigt for virksomheder og for vækst og velstand i Danmark og alle andre europæiske lande, siger adm. direktør i DI, Lars Sandahl Sørensen. Helt lavpraktisk vil aftalen betyde, at toldsatser på industrivarer samt en lang række fødevarer forsvinder eller bliver sat væsen
AI for alle - nyeste erfaringer og muligheder med kunstig intelligens27.1.2026 08:15:00 CET | Presseinvitation
København og Aarhus – Tirsdag den 3. februar 2026, kl. 09.00–17.00 Dansk Industri inviterer pressen til at deltage i konferencen AI for Alle 2026, hvor et enestående opbud af erhvervsledere og førende eksperter fra ind- og udland deler erfaringer med anvendelsen af kunstig intelligens og præsenterer de nyeste trends inden for AI-teknologi og forretningsanvendelse. AI er den stærkeste teknologi nogensinde, og dens udbredelse vil få dybtgående konsekvenser for erhvervslivet, borgerne og samfundet som helhed.
DI: Energiø Bornholm styrker Europas uafhængighed og konkurrenceevne26.1.2026 18:04:03 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Tyskland har i dag indgået en aftale om Energiø Bornholm, som skal blive et centralt knudepunkt for grøn strøm i Østersøregionen. Aftalen vækker stor tilfredshed hos Dansk Industri (DI), der ser projektet som et afgørende skridt mod øget europæisk energisikkerhed og styrket konkurrenceevne.
DI: Stærke og konstruktive drøftelser om fremtidens erhvervsrelationer med USA16.1.2026 15:59:54 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri (DI) har tidligere i dag afholdt et vellykket, formelt frokostmøde med delegationen af amerikanske kongresmedlemmer og en række repræsentanter fra dansk erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

