DI: EU’s nye klimamål er en milepæl for den grønne omstilling

Efter langvarige forhandlinger er medlemslandene på dagens EU-topmøde blevet enige om at hæve EU’s klimaambitioner. Det bindende 2030-mål for reduktionen i CO2-udledningen hæves fra 40 til 55 procent. Dermed tager EU-landene et væsentlig skridt mod at realisere målsætningen om et klimaneutral EU i 2050. De højere europæiske klimaambitioner vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
- Det er en milepæl, at EU har vedtaget et ambitiøst klimamål for 2030. Det har vi kæmpet hårdt for sammen med regeringen og Folketinget, så det er en god nyhed både for Danmark og for klimaet. Jo højere Europas klimaambitioner er, jo bedre indfrier vi også vores egne klimaambitioner, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
Han understreger, at det er vigtigt for at skabe vækst og arbejdspladser i Danmark, at både de høje klimaambitioner og prisen for at udlede CO2 i videst muligt omfang følges ad i Danmark og i Europa, så konkurrencevilkårene ikke bliver skævvredet. Det er med til at sikre, at Danmark bedst muligt kan fastholde rollen som grønt foregangsland.
- Danmarks muligheder for at nå vores mål om 70 procent CO2-reduktion i 2030 afhænger af en ambitiøs EU-indsats. Fremover kan danske virksomheders grønne teknologier udrulles i større skala i Europa. Dermed kan vi levere et stort bidrag til den grønne omstilling og samtidig skabe vækst og arbejdspladser, siger DI-direktøren.
Dagens aftale indebærer, at EU-landene får visse frihedsgrader, i forhold til hvilke teknologier og indsatser der skal nedbringe CO2-udledningen. Det er på betingelse af, at initiativerne bidrager til en tættere integreret energiinfrastruktur i EU. Det vil i praksis kræve massive investeringer i vedvarende energi, energieffektiviseringer, elektrificering af infrastrukturen og produktion af hydrogen. Det er alle områder, hvor danske virksomheder er frontløbere – og står stærkt i den globale konkurrence.
- Danske virksomheder har i mange år udviklet de teknologier, der kan gøre det muligt at indfri EU’s klimamål i 2030. Derfor ser vi selvfølgelig gerne, at EU også skruer endnu mere op for ambitionerne på en række områder, hvor danske virksomheder virkelig kan være med til at gøre en mærkbar forskel. Det vil både gavne klimaet, men så sandelig også dansk eksport, arbejdspladser og økonomi, siger Lars Sandahl Sørensen.
EU-landene vil også ændre EU’s CO2-kvotesystem for at realisere klimamålene. Det er endnu uklart, hvordan kvotesystemet skal ændres, men landene er enige om, at kvotesystemet skal styrke incitamentet til at nedbringe CO2-udledningen.
- EU’s CO2-kvotesystem skal gøres stærkere og sætte endnu mere skub i de grønne investeringer. En fælles og højere CO2-pris i EU vil gøre den danske grønne omstilling lettere og mere omkostningseffektiv. Opgaven for den danske regering bliver at tænke EU’s kvotesystem og Danmarks grønne skattereform tæt sammen, så danske virksomheder selvfølgelig ikke beskattes to gange for samme udledning. Det gavner ikke klimaet – og bestemt heller ikke dansk økonomi, siger Lars Sandahl Sørensen.
2030-målet for reduktionen i EU’s CO2-udledning skal indgå i EU’s nye klimalov. Rådet forhandler stadig med Europa-Parlamentet, som kræver et klimamål på 60 procent i 2030. Uanset om aftalen lander på 55 eller 60 procent, vil der være tale om et højt mål for reduktionen i CO2-udledningen, som imødekommer Danmarks ambitiøse klimapolitik.
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
For yderligere informationer eller kommentarer kontakt DI's presserådgiver Ditte Rieland på tlf.: +4522 467822 eller e-mail: dirh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum