DI-direktør Lars Frelle-Petersen fylder 50 år

Lars Frelle-Petersen har været ansat i DI siden 1. marts 2018 som medlem af direktionen. Han står i spidsen for erhvervsorganisationens arbejde med digital omstilling af virksomhederne og af det danske samfund. Han er desuden ansvarlig for DI Digital, som er DI’s branchefællesskab for virksomheder inden for it, tele, elektronik og kommunikation, for Forsvars- og Aerospaceindustrien i Danmark samt for DI’s arbejde med sikkerhedspolitik og DI’s interne digitalisering.
Lars Frelle-Petersen kom til DI fra en stilling som afdelingschef for offentlig innovation i Finansministeriet. Han har tidligere været direktør i Digitaliseringsstyrelsen, hvor han bl.a. havde ansvar for indførelsen af digital post i det offentlige og borgernes selvbetjening.
Før det var han vicedirektør i Økonomistyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen, kontorchef i Finansministeriet og i Videnskabsministeriet.
I DI har Lars Frelle-Petersen også stået i spidsen for etablering af Healthtech Hub Copenhagen samt arbejdet med en mærkningsordning for digital ansvarlig og it-sikkerhed, som en række organisationer står bag, og som tages i brug i løbet af i år.
Lars Frelle-Petersen har ved siden af sit arbejde i Dansk Industri en række tillidsposter. Blandt andet er han formand for Foreningen Roskilde Festival.
Af øvrige tillidshverv kan nævnes, at han er formand for forretningsudvalget for Roskilde Gruppen, formand for fonden bag nyt teknisk museum og sidder i bestyrelsen for Ungdomsøen, IT-Universitet, Digital Hub Denmark, Denmark Bridge og MADE- Manufacturing Academy of Denmark.
Lars Frelle-Petersen er uddannet cand.scient.adm. fra Roskilde Universitet 1998.
Han er gift med Louise og har 3 børn.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
Særlig rådgiver bliver ny PA-chef i Dansk Industri24.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alexander Reventlov Petersen er ny underdirektør og chef for Public Affairs i erhvervsorganisationen og kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Økonomiministeriet
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


